Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Και αυτό αποδείχτηκε περίτρανα σήμερα στο δημοτικό στάδιο Καλαβρύτων, εκεί όπου η Αυτόνομη αν και έπαιζε με 9 ποδοσφαιριστές 78’ κατάφερε, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται, να φύγει με ένα τεράστιο «τρίποντο» στις αποσκευές της με 1-2 επί του Σκεπαστού.
Οι γηπεδούχοι του Κωστή Βλάχου ήσαν εξαιρετικοί ειδικά στο πρώτο ημιχρόνιο, χρονικό διάστημα στο οποίο πέτυχαν και το μοναδικό τους τέρμα στο 16’ με τον Γιώργο Δήμου, που άνοιξε λογαριασμό τερμάτων τη φετινή περίοδο.
Στην επανάληψη το Σκεπαστό συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες για να φθάσει σ’ ένα δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» το παιχνίδι και στο 72’ ήρθε η πρώτη ψυχρολουσία όταν η Αυτόνομη ισοφάρισε σε 1-1 με τον Χριστόφορο Λάιο, που σκόραρε για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι (!) και έφθασε συνολικά τα 13 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Και στη συνέχεια το ματς έγινε …θρίλερ, που ενδεχομένως να μην έχει ξαναγίνει, όταν στο 74’ ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Σωτήρης Παπαχρήστος έδειξε κόκκινη κάρτα στον Δημήτρη Αλεξόπουλο και στο 78’ είναι η σειρά του Γιώργου Παπουτσή να αντικρίσει κι αυτός την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Πατρινή ομάδα με 9 παίκτες. Πάρα ταύτα όμως, στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 79’, ο Γιάννης Βάρδας πέτυχε το 2ο φετινό του γκολ και έστειλε τους συμπαίκτες του στα ουράνια, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Σκεπαστό: Σκάρπας, Βελάνας (83’ Ντόκος), Κεφά, Φλογεράς, Αχμετάι, Τζόβολος, Δήμου, Π. Βλάχος, Π. Τραγότσαλος (55’ Κανελλόπουλος), Μουτσάι (46’ Στέργιος), Παπαδόπουλος (78’ Ταφάνι).
Αυτόνομη: Γώτης, Δημακόπουλος (64’ Κουζινάς), Καββαδάς (91’ Τσεκούρας), Χαρίτο, Αλεξόπουλος, Παπουτσής, Κανταρτζόπουλος (79’ Αρσενόπουλος), Τάντουλας, Λάιος (87’ Βατσικάς), Βάρδας, Λιαρομμάτης.