Συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία η Φλόγα Ροδιάς πέτυχε ευρεία νίκη στο γήπεδό της επί του Ζαβλανίου/Αίαντα με σκορ 4-1 και διατηρήθηκε στην προνομιούχο πεντάδα του 2ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας.
«Η καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται» και οι γηπεδούχοι του Μιχάλη Τρίψα μέσα στο πρώτο εικοσάλεπτο είχαν βάλει τις στέρεες βάσεις για να θεμελιώσουν την 11η φετινή νίκη τους, αφού για αυτό φρόντισε ο Παναγιώτης Μητρόπουλος που πέτυχε δύο τέρματα στο 9’ και στο 19’. Όμως ο ίδιος παίκτης είχε απάντηση και στην επανάληψη καθώς σκόραρε και στο 67’ κάνοντας έτσι χατ-τρικ (το δεύτερο φετινό του) και φθάνοντας συνολικά τα 16 τέρματα στο πρωτάθλημα. Και το… «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 88’ ο βετεράνος Θόδωρος Μαραγκός, που μάλιστα είχε περάσει στο παιχνίδι ένα λεπτό νωρίτερα!
Η Φλόγα Ροδιάς απέδειξε περίτρανα -και σήμερα- ότι βρίσκεται αυτή την περίοδο σε πολύ καλό ποδοσφαιρικό …φεγγάρι, καθώς «τρέχει» με ένα σερί 6 νικών και 1 ισοπαλίας στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ενώ στα αρνητικά του αγώνα συγκαταλέγεται γι’ αυτή η αποβολή του Γιώργου Μπαντούνα (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) στο 80’.
Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Δρακοπαναγιωτάκη το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τον δείκτη του σκορ σε 2-1 στο 65’, όταν ο Παναγιώτης Κωστόπουλος (που σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε τα 8 γκολ στο φετινό πρωτάλημα). Έτσι η ομάδα του Ζαβλανίου/Αίαντα, που το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε φθίνουσα πορεία (1 ισοπαλία, 6 ήττες), απέχει πλέον μόνο 3 βαθμούς από τη ζώνη των πλέι-άουτ.

Φλόγα Ροδιάς: Γκιώνης, Κουτρόπουλος (46’ Μεντζάι), Γιαννόπουλος, Χίλα, Σπανός, Καΐσης (87’ Μαραγκός), Κουνάβης, Π. Λιακόπουλος, Κατσαούνης, Μπαντούνας, Μητρόπουλος (87’ Θεοχαρόπουλος).
Ζαβλάνι/Αίας: Ζέρβας, Ντεντής, Ν. Ασημακόπουλος, Κ. Ασημακόπουλος, Χαλκιόπουλος, Ξύδης (62’ Θεοδοσόπουλος), Βαβάτσικος, Κατσαμπέκης, Θεοδωρακόπουλος, Καλομοίρης (80’ Ζαχαράκης), Κωστόπουλος.