Τα «εύκολα – δύσκολα» πήγε να κάνει στην εντός έδρας αναμέτρησή της η Φλόγα Ροδιάς, η οποία απέναντι στο Άνω Καστρίτσι μετέτρεψε το εκκωφαντικό 3-0 του ημιχρόνου στο αγχωτικό τελικό 3-2. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι του Βασίλη Μπαλατή μπορεί να διαμόρφωσαν το τελικό σκορ λίγο πριν το φινάλε, όμως στο ποδόσφαιρο πολλά «έχουν δει τα μάτια μας».
Οι γηπεδούχοι του Μιχάλη Τρίψα, στο κορυφαίο αν μη τι άλλο ημιχρόνιο της φετινής σεζόν και μάλιστα απέναντι στην πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος που ήταν αήττητη επί 15 συναπτά παιχνίδια (με 12 νίκες και 3 ισοπαλίες), είχαν αν μη τι άλλο στατιστικά για Όσκαρ, με τον Άκη Κατσαούνη να μετατρέπεται στην κυριολεξία σε «δήμιο» όταν συναντά την συγκεκριμένη ομάδα. Και για να γίνουμε πιο σαφείς, με τα δύο τέρματα που σημείωσε στο 5΄ και στο 15΄ έφθασε τα 14 στο φετινό πρωτάθλημα και συνολικά τα 6 (3 ζευγάρια) τα δύο τελευταία χρόνια σε 3 αγώνες. Και στο 40’ ήταν η σειρά του άλλου «μπόμπερ» της Φλόγας Παναγιώτη Μητρόπουλου να βρει δίχτυα (13ο φετινό γκολ), που κάθε άλλο παρά γρουσούζικο αποδείχθηκε για την ομάδα του.
Στην επανάληψη ήταν απολύτως λογικό να ανακόψουν αυτό τον ξέφρενο ρυθμό τους, περισσότερο ασχολήθηκαν στην σωστή διαχείριση των κεκτημένων, όμως στο 71’ ένα αυτογκόλ του Μιχάλη Κουτρόπουλου έβαλε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι. Στη συνέχεια όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν (3-2) στο 90’ με τον κορυφαίο σκόρερ της κατηγορίας Μάριο Καμηνιώτη (που στρογγύλεψε σε 20 μέχρι στιγμής τα φετινά του τέρματα) και έτσι επαναλήφθηκε το σκορ του α’ γύρου στο γήπεδο του Ρίου.

Φλόγα Ροδιάς: Γκιώνης, Μεντζάι (60’ Κουτρόπουλος), Γιαννόπουλος, Χίλα, Σπανός, Καΐσης, Κουνάβης, Π. Λιακόπουλος, Κατσαούνης, Μπαντούνας, Μητρόπουλος (90’ Θεοχαρόπουλος).
Άνω Καστρίτσι: Κάτσικας, Κωστακόπουλος (46’ Μπουρνάκας), Γεωργίου (46’ Δουληγέρης), Ηρειώτης, Αρκατίνης, Μπαλατής, Κονταξής (72’ Ραυτόπουλος), Γκοτσόπουλος, Καμηνιώτης, Μπαγιώργος, Μπούρδος (64’ Σταθόπουλος).