Β’ Κατηγορία: Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας-Αχιλλέας Καμαρών 3-0

0
281

Η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο ντέρμπι του Ερινεού, καθώς επικράτησε στο δημοτικό στάδιο Καμαρών του τοπικού Αχιλλέα με σκορ 3-0 και διατηρήθηκε έτσι στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Οι γηπεδούχοι του Μίλτου Καρατζά ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ σχετικά νωρίς, αφού στο 12’ ο Θανάσης Τέρπος με το 10ο φετινό του τέρμα τους έβαλε σε θέση …οδηγού. Η αντίδραση των τυπικά φιλοξενούμενων του Γιώργου Αμασιάδη ήταν άμεση αλλά όχι ουσιαστική, αφού ο Παντελής Καρέλης στο 23’ σημάδεψε το δοκάρι του Τσάκωνα και στο 34’ ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος κλώτσησε σχεδόν αέρα από ευνοϊκή θέση.
Αφού πέρασε αναίμακτα το ημίχρονο για την Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας, στην επανάληψη με σωστή τακτική και διαχείριση του υπέρ της αποτελέσματος, βρήκε την ευκαιρία στο 75’ με τον Ηλία Λαλιώτη (που σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε τα 6 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα) και ουσιαστικά κάπου εκεί «κλείδωσε» το παιχνίδι. Και απλά λίγο πριν το φινάλε, στο 90’, οι «μελανόλευκοι» έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους με «δράστη» τον νεοφερμένο Άνι Τσιάπι που άνοιξε λογαριασμό τερμάτων.

Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: Τσάκωνας, Αγγελάκης (90’ Μούκας), Ντολάνι, Ασημακόπουλος, Νγκέλα, Γεωργακόπουλος, Μάλλιος (46’ Τσιάπι), Ψυχογιάννης, Λαλιώτης, Μπάσα, Τέρπος (81’ Σάλαι).
Αχιλλέας Καμαρών: Μακρής, Ντακούλιας, Χριστόπουλος (80’ λ.τ. Παπασπυρόπουλος), Μάνε, Μπουλούμπασης, Ιατρόπουλος, Καρέλης (66’ λ.τ. Νανάκος), Αναγνωστόπουλος, Μπαζός, Μπαμπίλης (87’ Κοντογιάννης), Μαρής.