Β’ Κατηγορία: Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας-Αετός Ρίου 1-1

0
177

Συνεχίζοντας τις εντός έδρας βαθμολογικές της απώλειες η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας δεν μπόρεσε να κάμψει -στο δημοτικό στάδιο Καμαρών- την ισχυρή αντίσταση που προέβαλλε ο Αετός Ρίου και έτσι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1.
Σ’ ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον εκατέρωθεν, αφού και οι δύο βρίσκονται στην ζώνη των πλέι-οφ, οι γηπεδούχοι του Μίλτου Καρατζά δεν είχαν την φρεσκάδα ή ακόμη και το πάθος της έδρας που χρειάζεται μία ομάδα όταν θέλει να φθάσει με απόλυτη επιτυχία στο στόχο της. Βέβαια στο πρώτο μέρος εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία που τους δόθηκε, ύστερα από μία στημένη φάση, να πάρουν το προβάδισμα στο 35’ με τον Θανάση Τέρπο (9ο φετινό) και να πάνε έτσι με αυτό το σκορ (1-0) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως και ειδικά από το 57’, όταν οι φιλοξενούμενοι του Αντώνη Ζήκου έφεραν το ματς στα ίσα (1-1) με τον Βασίλη Λάγιο (3ο φετινό), το παιχνίδι άλλαξε εντελώς τροπή, με τον Αετό να σπαταλάει τρείς κλασικές ευκαιρίες μέχρι το φινάλε για να φύγει μ’ ένα τεράστιο «τρίποντο» στις αποσκευές του…

Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: Τσάκωνας, Σάλαϊ (81’ Αγγελάκης), Μούκας (80’ Μάλλιος), Ασημακόπουλος, Νγκέλα, Γεωργακόπουλος, Ντολάνι, Ψυχογιάννης, Λαλιώτης, Μπάσα, Τέρπος.
Αετός Ρίου: Καραλής, Αποστολόπουλος, Ζακυνθινός, Ιντζές, Ζήκος, Στάμος, Παπαχαραλάμπους, Λάγιος, Μπαλαλάς, Ζαφειρόπουλος (60’ Κατσιούρας), Πολυζωγόπουλος (81’ Κουκουρής).