Σ’ ένα ματς όπου …παιζόντουσαν όχι «τρείς» αλλά «έξι» βαθμοί, ο Απόλλωνας Αιγίου γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 από την ουραγό Α.Ε. Δρεπάνου, συνεχίζοντας έτσι την αρνητική του πορεία στις εκτός έδρας αναμετρήσεις του (έχοντας σε 9 ματς, 9 ήττες).
Οι γηπεδούχοι του Βασίλη Λάιου έχοντας κατά νου την κρισιμότητα του αγώνα, έδειξαν από την αρχή ιδιαίτερη αποφασιστικότητα και πάθος που ξεχείλιζε σε κάθε μονομαχία των παικτών του και μάλιστα ευτύχησαν μέσα σ’ ένα λεπτό να πετύχουν δύο τέρματα, στο 28’ με τον Φίλιππα Τσοτσόλη (2ο φετινό) και στο 29’ με τον Γιώργο Καρέλα (2ο φετινό) και κάπου εκεί να «χτίσουν» την 3η φετινή νίκη τους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Παλαιολογόπουλου μη έχοντας πλέον τι άλλο να χάσουν πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν απλά να μειώσουν στο 64’ με τον Χάρη Κωνσταντίνου, που λες και το έχει η μοίρα του και στα 3 παιχνίδια που έχει σκοράρει την φετινή περίοδο η ομάδα του δεν έχει δει «άσπρη μέρα»…
Σημειώνεται, ότι οι άνθρωποι του Απόλλωνα εξέφρασαν πολλά παράπονα για την διαιτησία κ. Νίκου Μέρμηγκα και όπως τόνισαν θα ακολουθήσει και σχετική ανακοίνωση. Πάντως το μόνο θετικό στην όλη υπόθεση για την ομάδα από το Δερβενάκι, είναι ότι κράτησε με το μέρος της το goal average, αφού στο ματς του α’ γύρου στο γήπεδο της Ροδιάς είχε επικρατήσει με σκορ 3-1.

Α.Ε. Δρεπάνου: Β. Τσάκας, Π. Τσάκας, Καριώρης, Σίψας (23’ λ.τ. Βίσας), Γ. Καρέλας, Τσοτσόλης, Χαρακίδας, Χρυσανθόπουλος (95΄ Σταματάκης), Φραντζής, Καψάλης, Καττές (64’ Αυγέρης).
Απόλλων Αιγίου: Μητρόπουλος, Σταματόπουλος (46’ Δημόπουλος), Κεφαλωνίτης, Μηλιάκης, Ν. Αγγελόπουλος, Τρακαδάς, Μανίκας, Κωνσταντίνου, Θεοτοκάτος, Μαρής, Γκέργκι.