Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το τοπικό ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής, ανάμεσα στον Αχιλλέα Καμαρών και την Άβυθο 2017. Ένα αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο, με βάση την αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων, αλλά αναμφίβολα αφήνει περισσότερη πικρία στους γηπεδούχους που αφενός είχαν μεγαλύτερη ανάγκη το «τρίποντο» και αφετέρου δέχθηκαν το γκολ στις καθυστερήσεις με πέναλτι.
Στο δημοτικό στάδιο Καμαρών, όπου εκ των πρωταγωνιστών ήταν και ο δυνατός άνεμος, το θέαμα ήταν μέτριο και οι καλές φάσεις λίγες, όμως το πάθος περίσσευε. Πάντως το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους του Γιώργου Αμασιάδη να ξεκινούν πιο …ορεξάτοι και τους φιλοξενούμενους του Λεωνίδα Κατσαρέλια να ισορροπούν μετά το εικοσάλεπτο. Στο 16’ το σουτ του επιχείρησε από καλή θέση ο Μπαμπίλης έφυγε άουτ για τον Αχιλλέα, ενώ στο 27’ και στο 30’ ο τερματοφύλακας Μακρής έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ τα σουτ των Μακρή και Ευθυμίου αντίστοιχα για την Άβυθο.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι στο 50’ έχασαν τετ α τετ με τον Πολυχρονόπουλο, που έσωσε ο Μακρής, ενώ στο 58’ οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ -αυτή τη φορά- όταν σε σέντρα του Μπαμπίλη από αριστερά ο Χάρης Μαρής με σουτ στην κίνηση (φωτό) έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στη συνέχεια ο Αχιλλέας προσπάθησε να διαφυλάξει το υπέρ του αποτέλεσμα, όμως στο τελευταίο τέταρτο έδωσε πολύ χώρο στην Άβυθο που πίεσε και έψαξε με αξιώσεις την ισοφάριση. Στο 85’ έχασε σημαντική ευκαιρία σε σουτ του Μακρή μέσα από την περιοχή, που αποκρούστηκε σωτηρία πριν τη γραμμή της εστίας από τους αμυντικούς, ενώ στο 93’ ο νεοεισελθών στο ματς Ροδόπουλος ξέφυγε από αριστερά και ανατράπηκε από τον Νικολάου, με τον διαιτητή κ. Αλέξανδρο Γιαννόπουλο να υποδεικνύει σωστά την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση του πέναλτι για την ομάδα του Λεωνίδα Κατσαρέλια ανέλαβε ο αρχηγός Κώστας Μακρής, ο οποίος ευστόχησε απέναντι στον συνονόματό του ξάδελφο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Αχιλλέας Καμαρών: Μακρής, Ντακούλιας (54’ Νικολάου), Χριστόπουλος (65’ Αναγνωστόπουλος), Ιατρόπουλος, Μπαρμπούνης, Μπουλούμπασης, Καρέλης, Μάνε, Καραϊσαρλής (56’ Μπαζός), Μπαμπίλης, Μαρής (90’ λ.τ. Κοντογιάννης).
Άβυθος 2017: Χατζιάι, Ι. Παπαγεωργίου (76’ Χριστόπουλος), Μπιρμπίλης, Μακρής, Λελούδας, Χρυσανθόπουλος, Γκέργκι, Λαμπίρης (46’ Μούτσα), Ευθυμίου (85’ Ράμμος), Γκοτσόπουλος, Πολυχρονόπουλος (76’ Ροδόπουλος).