Β’ Κατηγορία: Αστέρας Τέμενης-Φλόγα Ροδιάς 0-2

0
142

Μια από τις λεγόμενες «επαγγελματικές νίκες» πήρε εκτός έδρας στο γήπεδο «Δημήτρης Βαζούκης» η Φλόγα Ροδιάς, η οποία επικράτησε με σκορ 2-0 του Αστέρα Τέμενης. Έτσι η ομάδα του Μιχάλη Τρίψα, που έλαβε το «δώρο» του για τα γενέθλιά του, έφθασε τις 10 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και παρέμεινε στην προνομιούχο 5η θέση. Αντίθετα το «συγκρότημα» του Αντώνη Μπάλα, που φάνηκε ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο ημίχρονο, γνώρισε την 10η φετινή του ήττα και βρίσκεται στην 12η θέση που οδηγεί σε πλέι-άουτ.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό παρά τις λιγοστές φάσεις που δημιουργήθηκαν. Πρώτος απείλησε ο Αστέρας στο 8’ όταν σε απευθείας φάουλ του Ιβάνοφ ο Γκιώνης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 15’ η Φλόγα «απάντησε» όταν το σουτ του Κατσαούνη μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ. Τελικά το γκολ ήρθε για την ομάδα της Ροδιάς στο 20’ με ωραίο σουτ του Παναγιώτη Κουνάβη λίγο έξω από την περιοχή, έπειτα από φάση διαρκείας και πάσα του Κατσαούνη.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ελέγχοντας το κέντρο απλοποίησαν τα πράγματα φθάνοντας στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, στο 62’ με σουτ του νεοαποκτηθέντα Θοδωρή Καΐση μετά από σέντρα του Μητρόπουλου. Στη συνέχεια ο Αστέρας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, ενώ η Φλόγα είχε καλές ευκαιρίες με τους Κουνάβη και Κατσαούνη να διευρύνει το προβάδισμά της…
Τέλος, σημειώνεται ότι η νίκη της Φλόγα Ροδιάς αφιερώθηκε από τους ποδοσφαιριστές στον συμπαίκτη τους Γιώργο Χριστόπουλο, ο οποίος σήμερα εγχειρίζεται στον ώμο.

Αστέρας Τέμενης: Σταμόπουλος, Ρότσκας, Γ. Χριστοδουλόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Οικονομόπουλος, Ιβάνοφ, Παπαδιονυσίου, Δαλιάνης (84’ Μπέσκος), Βλάχος, Μιχαλόπουλος, Μητρόπουλος (66’ Μπαλαφούτης).
Φλόγα Ροδιάς: Γκιώνης, Κουτρόπουλος, Μεντζάι, Χίλα, Σπανός, Καΐσης, Κουνάβης, Λιακόπουλος, Κατσαούνης, Μπαντούνας (86’ Θεοχαρόπουλος), Μητρόπουλος.