Β’ Κατηγορία: Απόλλων Εγλυκάδας-Φλόγα Ροδιάς 6-3

0
178

Με πάρα πολλές ελλείψεις στην σύνθεσή της και με άμυνα που έμοιαζε με «ελβετικό τυρί» η Φλόγα Ροδιάς γνώρισε την πιο βαριά φετινή της ήττα, με το …εγγλέζικο σκορ 6-3, από τον Απόλλωνα Εγλυκάδας στο Ενωσιακό γήπεδο «Ανδρέας Κάνιστρας».
Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Τσίκα έδειξαν από νωρίς τις «άγριες» διαθέσεις τους, αφού στο 4’ ο Γιώργος Γκούρλας και στο 10’ ο Ανδρέας Σκουμής, έδωσαν ένα σοβαρό προβάδισμα (2-0) στην ομάδα τους. Μάλιστα μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους οι ίδιοι ποδοσφαιριστές είχαν πετύχει από ένα ακόμη τέρμα, στο 35’ ο Γιώργος Γκούρλας και στο 38’ ο Ανδρέας Σκουμής που έφθασε συνολικά τα 14 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
Όμως οι φιλοξενούμενοι του Μιχάλη Τρίψα έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις κι αφού πρώτα είχαν δοκάρι στο 7’ με τον Κατσαούνη, πέτυχαν τρία γκολ. Στο 25’ με τον Άκη Κατσαούνη (17ο φετινό), στο 41’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βαγγέλη Σπανού (1ο φετινό) και στο 43’ με τον Παναγιώτη Μητρόπουλο (17ο φετινό). Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 4-3.
Μετά την …καταιγίδα του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη οι αγωνιστικοί παλμοί σαφώς καταλαγιάστηκαν, όμως αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα της Εγλυκάδας να πετύχει άλλα δύο τέρματα. Στο 78’ με τον Κώστα Κερπινιώτη (7ο φετινό) και στο 90’ με τον Γιώργο Γκούρλα που έκανε χατ-τρικ, σκόραρε για 3ο διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε συνολικά τα 10 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
Το μόνο θετικό για την Φλόγα μέσα από αυτόν τον κυκεώνα, αν μπορεί να βρεθεί κάτι θετικό, ήταν ότι η διαφορά δεν ξέφυγε από τα 3 γκολ και το 3-0 του α’ γύρου στο γήπεδο της Ροδιάς. Συνεπώς αν οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν στην κανονική διάρκεια και χρειαστεί να περάσει κάποια στα πλέι-οφ, τότε θα χρειαστεί αγώνας μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο.

Απόλλων Εγλυκάδας: Χασανδρινός, Αθ. Κερπινιώτης (82’ Παντελής), Μανιάτης, Καραβότας (42’ Λεβέντης), Κώστας, Κ. Κερπινιώτης, Σκουμής, Γιάχο, Γκούρλας, Αναγνώστου (63’ Μαγνησαλής), Δημητρακόπουλος (46’ Σκόνδρας).
Φλόγα Ροδιάς: Γκιώνης, Κουτρόπουλος, Μεντζάι, Χίλα, Σπανός, Μητρόπουλος, Θεοχαρόπουλος, Π. Λιακόπουλος, Κατσαούνης, Μαραγκός, Τσόγκας.