Στην πρώτη της εκτός έδρας αναμέτρηση για τον β’ γύρο του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας, η Άβυθος 2017 γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 4-1 στο γήπεδο του Ρίου από τον τοπικό Αετό, αλλά παρά ταύτα διατηρήθηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Οι γηπεδούχοι του Αντώνη Ζήκου έδειξαν με την αγωνιστική τους συμπεριφορά ότι το ήθελαν το ματς πολύ περισσότερο από τους αντιπάλους τους, αφού ήδη από το πρώτο εικοσάλεπτο είχαν βάλει τις στέρεες βάσεις για μία άνετη επικράτηση, χάρη στα τέρματα των Παναγιώτη Μπαλαλά (9ο φετινό) στο 16’ και Βασίλη Λάγιου στο 20’. Και στην επανάληψη συνέχισαν να κινούνται στους ίδιους γρήγορους ρυθμούς και παρότι δέχτηκαν γκολ με το …καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, εν τούτοις ανέβασαν στροφές και πέτυχαν άλλα δύο τέρματα και πάλι με τον Βασίλη Λάγιο στο 52’ και στο 73’, που έκανε έτσι χατ-τρικ και έφθασε συνολικά τα 6 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι του Λεωνίδα Κατσαρέλια ακόμη και αν μείωσαν προσωρινά στο 46’ με τον Βασίλη Πολυχρονόπουλο (4ο φετινό), δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και έδειξαν ότι δεν μπορούσαν να γυρίσουν ένα τέτοιο παιχνίδι, στο οποίο η ήττα ήταν σχεδόν αναμενόμενη και πάντα εντός προγράμματος.

Αετός Ρίου: Καραλής, Αποστολόπουλος, Παπαθανασόπουλος, Ιντζές, Ζήκος, Στάμος (77’ Ζαφειρόπουλος), Παπαχαραλάμπους, Λάγιος (83’ Μούρτζης), Μπαλαλάς, Πολυζωγόπουλος (87’ Κονταλής), Κατσιούρας.
Άβυθος 2017: Παναγιωτόπουλος, Ι. Παπαγεωργίου (56’ Ράμμος), Λελούδας (46’ Γκέργκι), Μακρής, Κανάγιας, Χρυσανθόπουλος (44’ Χριστόπουλος), Μπιρμπίλης, Ευθυμίου, Μούτσα, Γκοτσόπουλος, Λαμπίρης (46’ Πολυχρονόπουλος).