Συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία και παίρνοντας παράλληλα μεγάλη βαθμολογική ανάσα, η Άβυθος 2017 επικράτησε με σκορ 2-0 του Ολυμπιακού Πατρών στο γήπεδο του Δημητρόπουλου, για την 17η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι του Λεωνίδα Κατσαρέλια δεν είχαν να αντιμετωπίσουν μόνο τους αντιπάλους τους αλλά παράλληλα και τον κακό αγωνιστικό χώρο, που ως συνήθως αποτελεί τροχοπέδη στην ομάδα που θέλει να παίξει δημιουργικό ποδόσφαιρο. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα της Συμπολιτείας να έχει μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, να είναι όμως «άσφαιρη» στην τελική προσπάθεια.
Στην επανάληψη η ομάδα της Αβύθου συνέχισε να ανεβάζει στροφές περιορίζοντας την ομάδα του Κώστα Καλπουζάνη σε παθητικό σχεδόν ρόλο και στο 75’ καρποφόρησε η υπεροχή τους με τον …συνήθη «ύποπτο» Τζουλιάνο Μούτσα που σκόραρε για 2ο διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε συνολικά τα 7 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη και στο 88’ «σφράγισαν» την 5η φετινή νίκη τους με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σωτήρη Γκοτσόπουλου (5ο φετινό γκολ).

Άβυθος 2017: Παναγιωτόπουλος, Ι. Παπαγεωργίου, Ροδόπουλος, Μακρής, Βαγενάς (84’ Παράνομος), Μπιρμπίλης, Ευθυμίου, Ράμμος (46’ Κανάγιας), Μούτσα (90’ Γκιόκας), Γκοτσόπουλος, Πολυχρονόπουλος (61’ Τατάζι).
Ολυμπιακός Πατρών: Φίλιππας, Παναγόπουλος, Διονυσόπουλος,  Σπεντζάρης, Π. Δημόπουλος, Χαρίτος, Ανδριόπουλος (22’ λ.τ. Χουσάκης), Αποστολόπουλος, Δ. Καράμπελας, Ξενάκης, Β. Καράμπελας.