Για μία ακόμη χρονιά η επίσκεψη του Α.Ο. Αιγιαλέων στην Καλαμάτα συνδυάστηκε με ήττα (3-2 στο τάι-μπρέικ) χάρη στην …χείρα βοηθείας του πρώτου διαιτητή κ. Καραγιαννόπουλου που συμπτωματικά ήταν ο ίδιος διαιτητής και στο περσινό ματς. Ειδικότερα, η φάση που έμελλε να κρίνει τον νικητή είχε αρνητικό πρωταγωνιστή τον προαναφερόμενο ρέφερι, ο οποίος είδε άουτ τον άσσο του Κοσμά στο τάι-μπρέικ κι ενώ ο Α.Ο. Αιγιαλέων κέρδιζε με σκορ 13-14 και συνεπώς θα πανηγύριζε τη νίκη. «Αυτόπτης μάρτυρας» της κλοπής είναι το «στοπ καρέ» της φάσης (φωτό) από την διαδικτυακή μετάδοση της ιστοσελίδας taklin.gr, όπου διακρίνεται ότι η μπάλα βρίσκει την γραμμή και ο πόντος θα έπρεπε να δοθεί στην Αιγιώτικη ομάδα. Όμως ο ανένδοτος (στις διαμαρτυρίες για την αμφισβήτηση της απόφασης) κ. Καραγιαννόπουλος έδειξε σερβίς για την Καλαμάτα, η οποία στη συνέχεια -και έπειτα από τρίλεπτη διακοπή- κατάφερε να κερδίσει το κρίσιμο σετ με σκορ 19-17 και να ολοκληρώσει μία πολύτιμη νίκη με 3-2.
Βέβαια, νωρίτερα οι αθλητές του Παναγιώτη Παπαδόπουλου απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία να …αποδράσουν από την Μεσσηνιακή πρωτεύουσα με μία σπουδαία νίκη καθώς προηγήθηκαν με 0-2 σετ (18-25, 17-25). Στη συνέχεια όμως έδωσαν το δικαίωμα και την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν σε 2-2 σετ (25-14, 25-16), προτού κριθεί η μεγάλη «μάχη» στο τάι-μπρέικ…
Έτσι, ο Α.Ο. Αιγιαλέων μπορεί να ηττήθηκε μετά από 6 συνεχόμενες «καθαρές» νίκες, όμως ο βαθμός που πήρε τον διατηρεί στην 3η προνομιούχο θέση και μάλιστα με το goal average στην ισοβαθμία με την Καλαμάτα ’80 (την οποία είχε κερδίσει στο Αίγιο με 3-0 σετ).