Με μία ακόμη εντός έδρας νίκη, ο Παναιγιάλειος, ολοκλήρωσε θετικά τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας και ειδικότερα στον 2ο όμιλο. Αυτή τη φορά επιβλήθηκε της Α.Ε. Καλαβρύτων με σκορ 3-2 και «σφράγισε» το γεγονός ότι θα μπει στην πρώτη φάση των πλέι-οφ από θέση ισχύος, με βραχεία κεφαλή. Στο παιχνίδι, πάντως, οι «μελανόλευκοι» έπαιξαν όσο χρειαζόταν για να «κλειδώσουν» τους βαθμούς της νίκης, κάτι το οποίο άλλωστε φαίνεται κι από το τελικό σκορ, με την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας να δέχεται δύο τέρματα τη στιγμή που είχε δεχθεί μέχρι τώρα τρία σε όλη τη διάρκεια της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.
Στο αγωνιστικό μέρος η Αιγιώτικη ομάδα άνοιξε γρήγορα το σκορ, καθώς στο 8′ ο Βαγγέλης Γκάτσης ευστόχησε σε χτύπημα πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει ο Χριστόπουλος από τον Σκιαδά. Μάλιστα το πρώτο …βιολί του Παναιγιάλειου θα μπορούσε να είχε αυξήσει τον δείκτη του σκορ, αλλά και την προσωπική του «συγκομιδή», εάν στα επόμενα λεπτά είχε εκμεταλλευτεί κατάλληλα τις τρεις πολύ καλές ευκαιρίες που είχε με αποκορύφωμα το δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε (25′), το οποίο αυτή τη φορά απέκρουσε ο τερματοφύλακας Παπαδημητρόπουλος. Και τρία λεπτά αργότερα (28′) ήταν η σειρά του «αρχηγού» να σκοράρει, με τον Βασίλη Μπούνα να εκμεταλλεύεται το λάθος των αντίπαλων αμυντικών.
Το τελευταίο 20λεπτο του πρώτου μέρους αλλά και το πρώτο της επανάληψης, δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιόλογο από καμία ομάδα. Όμως στο 70′ ο Δημήτρης Καλαμαράς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή των «μελανόλευκων» και με κεφαλιά μείωσε το σκορ (2-1) δίνοντας κάποιες ελπίδες στην ομάδα του και παράλληλα αφυπνίζοντας τους γηπεδούχους. Επτά λεπτά αργότερα (77′), όμως, ο Αργύρης Ορτέντζιος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έδωσε και πάλι διαφορά δύο τερμάτων στον Παναιγιάλειο (3-1), πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη «μελανόλευκη φανέλα» και στη συνέχεια (80′) η προσπάθεια του Σκούτα σταμάτησε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Το τελικό σκορ (3-2) διαμορφώθηκε από τα Καλάβρυτα με τη συμπλήρωση του 90λεπτου, αυτή τη φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σταύρου Τσαβαλά, έπειτα από χέρι του Πλατυκώστα εντός περιοχής.
Μετά την ολοκλήρωση των 22 αγωνιστικών, ο Παναιγιάλειος τερμάτισε στην 1η θέση με 59 βαθμούς (19 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα) και θα διεκδικήσει την άνοδο μέσω των πλέι-οφ, ενώ η Α.Ε. Καλαβρύτων τερμάτισε στην 9η θέση με 21 βαθμούς (5 νίκες, 6 ισοπαλίες και 11 ήττες) και θα παλέψει για την παραμονή της στη διαδικασία των πλέι-άουτ.

Παναιγιάλειος: Κοντογεώργος, Αποστολής (56′ Πλατυκώστας), Οικονόμου, Σπανογιάννης (80′ Νικολόπουλος), Παπασπηλιόπουλος, Ορτέντζιος, Μπούνας, Κουραχάνης, Σπυρόπουλος (72′ Βαλλιάνος), Γκάτσης, Χριστόπουλος (46′ Σκούτας).
Α.Ε. Καλαβρύτων: Παπαδημητρόπουλος, Βρεττός, Γκλαβάς, Καραχάλιος, Σκιαδάς (46′ Αντύπας), Παπαδόπουλος (84′ Γιαννόπουλος), Τσαβαλάς, Δημητρόπουλος, Μπίτρας, Καλαμαράς (88′ Τζιαντομένικο), Ανδριόπουλος (79′ Κοσκινάς).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης