Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Θύελλα Αιγίου με συνέπεια να δεχθεί βαριά εντός έδρας ήττα με σκορ 4-0 από τη Νίκη Προαστείου, στην προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας. Έτσι, η ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου μετά την 12η φετινή της ήττα παρέμεινε στην 8η θέση και ήδη το …βλέμμα της στρέφεται στη διαδικασία των πλέι-άουτ, σε αντίθεση με την ομάδα του Νίκου Πατρώνη που πέτυχε την 13η φετινή της νίκη και ούσα στην 4η θέση ετοιμάζεται για τα πλέι-οφ.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Νίκη Προαστείου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα και πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το «τρίποντο». Στο 22’ ο Σαρρής με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο άνοιξε το σκορ για την Πατρινή ομάδα, που διπλασίασε τα τέρματά της στο 41’ με εξαιρετικό πλασέ του Καταβάτη μετά από κάθετη πάσα του Καρέλα. Με το σκορ στο 0-2 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τη Νίκη να έχει θέσει τις βάσεις για την επικράτηση.
Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και οι φάσεις λιγόστεψαν μπροστά από τις εστίες. Κι αφού η Θύελλα δεν μπόρεσε να μειώσει στο 59’ με το απευθείας φάουλ (που κατέληξε άουτ) του Αρβανίτη ώστε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς, στο τελευταίο τέταρτο η ομάδα του Προαστείου βρήκε τον …δρόμο άλλες δύο φορές προς τα αντίπαλα δίχτυα. Συγκεκριμένα, στο 76’ ο Καλογεράτος με πλασέ (φωτό), έπειτα από μπαλιά του Διαμαντόπουλου, ανέβασε τον δείκτη του σκορ και στο 84’ ο Καταβάτης με απευθείας χτύπημα φάουλ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι και «έγραψε» το τελικό 0-4.

Θύελλα Αιγίου: Ντόι, Σανδραβέλης (58′ Μητρόπουλος), Τσάμης, Θεολόγος, Φιλιππάτος (76′ Γκοτσόπουλος), Σωτηρόπουλος, Δημόπουλος (46′ Τζιτζιφάκος), Μανέτας, Καραΐνδρος (85′ Μακρυγιαννάκης), Αρβανίτης, Διαμαντόπουλος.
Νίκη Προαστείου: Μποσγανάς, Μουστάκας, Δημόπουλος, Ξύδης, Σαρρής, Διαμαντόπουλος, Γαλάνης (51′ Καϊμακάς / 91′ Γεωργίου), Βρεττάκης (78′ Καψής), Καρέλας (66′ Καλογεράτος), Καταβάτης, Σαμαντάς.

Ρεπορτάζ: Θύμιος Τεμπέλης