Α’ Κατηγορία: Ηρακλής Πατρών-Θύελλα Αιγίου 3-2

0
63

Η φθίνουσα πορεία της Θύελλας Αιγίου (στα τελευταία 8 παιχνίδια της έχει 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες) συνεχίστηκε και στο γήπεδο του Πετρωτού, εκεί όπου ο εκπληκτικός στον β’ γύρο Ηρακλής Πατρών επικράτησε με σκορ 3-2 και αρχίζει να ευελπιστεί βάσιμα πλέον ότι μπορεί μέσω πλέι-άουτ να σώσει την παρτίδα.
Οι γηπεδούχοι του Νίκου Δεργούτη ξεκίνησαν με γκολ σχεδόν από τα αποδυτήρια, αφού στο 7’ ο Άγγελος Χριστόπουλος τους έβαλε σε θέση οδηγού και διατήρησαν αυτό το προβάδισμα (1-0) μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Κυριάκου Αθανασίου «αφυπνίστηκαν» και μέσα σε τρία λεπτά έφθασαν στην ολική ανατροπή (1-2), χάρη στα τέρματα του νεοαποκτηθέντα Δημήτρη Καραΐνδρου (1ο φετινό) στο 49’ και του Κώστα Αρβανίτη (6ο φετινό) στο 52’. Και εκεί όπου όλοι στο Αιγιώτικο …στρατόπεδο πίστεψαν ότι μπορούν να φύγουν με το «τρίποντο» στις αποσκευές τους, ο Ηρακλής πήρε εκ νέου το «ρόπαλό» του και αφού στο 56’ ο Άγγελος Χριστόπουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2), στο 81’ η «χρυσή» αλλαγή Κώστας Λάβδας έδωσε το τελειωτικό χτύπημα (3-2).
Να σημειωθεί ότι ο Ηρακλής Πατρών ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπόσμου στο 68′ και του Μαντά στο 92′, ενώ η Θύελλα Αιγίου στάθηκε και ιδιαίτερα άτυχη αφού τέσσερις φορές τα αντίπαλα δοκάρια λειτούργησαν ανασταλτικά γι’ αυτήν…

Ηρακλής Πατρών: Μαρκαντώνης, Μεμάγκα (80’ Τασιόπουλος), Χριστόπουλος,  Σουγλέρης, Μπόσμος, Μαργώνης, Χ. Νιάχος (58’ Λάβδας), Κατριμπούζας, Σοφούλης (90’ Ντεντόπουλος), Μαντάς, Ανδρεόπουλος (72’ Γεωργίου).
Θύελλα Αιγίου: Ασημακόπουλος, Ραμπούσγια (89’ Τιμοθέου), Τσάμης (80’ Μητρόπουλος), Αθανασίου, Θεολόγος, Τζιτζιφάκος, Διαμαντόπουλος, Κόλα (67’ Φιλιππάτος), Καραΐνδρος, Αρβανίτης, Σωτηρόπουλος.