Κύπελλο Ερασιτεχνών: Θύελλα Αιγίου-Δίας Σαραβαλίου 5-6 πεν.

0
180

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στην Δ’ Φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, στο πρώτο παιχνίδι για το 2020 στο δημοτικό στάδιο Αιγίου, με γηπεδούχο την Θύελλα Αιγίου και φιλοξενούμενη την ομάδα του Δία Σαραβαλίου. Μετά από ένα «στείρο» (0-0) 90λεπτο, αλλά και χωρίς να αλλάξει το σκορ στην ημίωρη παράταση, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην …άσπρη βούλα, όπου εκεί κρίθηκαν όλα. Χρειάστηκε να εκτελεστούν 14 πέναλτι και τελικά ο σύλλογος του Σαραβαλίου αποδείχτηκε πιο εύστοχος κερδίζοντας με 5-6. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην πρώτη πεντάδα των πέναλτι οι δύο ομάδες απώλεσαν από ένα πέναλτι, με την μπάλα να περνάει άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το έβδομο χτύπημα της Θύελλας, ενώ στον αντίποδα ο Δίας ευστόχησε και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης.
Σε ότι αφορά την κανονική διάρκεια του αγώνα, η Θύελλα ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της και το μόνο που της έλειψε ήταν το γκολ παρότι «επισκέφτηκε» αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν μόνο μία καλή φάση σε όλο το 90λεπτο.

Θύελλα Αιγίου: Ασημακόπουλος (118′ Ντόι), Σανδραβέλης (59′ Διαμαντόπουλος), Μανέτας, Ι. Παξιμάδης, Αθανασίου, Τζιτζιφάκος, Μουρτίκας (72′ Τιμοθέου), Φιλιππάτος, Αρβανίτης, Μητρόπουλος.
Δίας Σαραβαλίου: Μαργαλιάς, Παπανικολόπουλος, Αβραμόπουλος (80′ Βαλσαμής), Γασπαρινάτος, Παπαδάτος, Ζησιμόπουλος, Δημάτσας, Στρέκλας (55′ Σπαθάρας), Τσεγκενές (71′ Κ. Μαλτέζος), Τσερικλός, Π. Μαλτέζος (91′ Μπαδάς).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης