Γ’ Κατηγορία (2ος Ομιλος): Η αποτίμηση της 14ης αγωνιστικής

0
130

3 νίκες γηπεδούχων, 1 φιλοξενούμενων και 1 ισοπαλία ήταν ο απολογισμός της 14ης αγωνιστικής στον 2ο Όμιλο της Γ’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Αχαΐας.
1 ισοπαλία (Α.Ε. Αιγίου) ήταν ο απολογισμός των εκπροσώπων της περιοχής μας, αφού ο Κεραυνός Σελιανιτίκων είχε ρεπό, ενώ η αναμέτρηση ανάμεσα στην Α.Ε. Αρόης και το Σκεπαστό αναβλήθηκε.
Στο γήπεδο της Αγυιάς η Α.Ε. Αιγίου έδειξε τάσεις αυτοκτονίας, αφού προηγήθηκε στο ημίχρονο της Αυτόνομης με σκορ 3-0 και τελικά η τελευταία λίγο πριν την εκπνοή της απέσπασε ισοπαλία με σκορ 3-3 και βρέθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Στο γήπεδο της Αγυιάς η πρωτοπόρος Φλόγα Κάτω Καστριτσίου ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άτλαντα Πατρών με σκορ 3-0 και έτσι διατηρήθηκε στο …ρετιρέ, χωρίς μέχρι στιγμής την παραμικρή βαθμολογική απώλεια (13×3=39).
Στο Ενωσιακό γήπεδο «Ανδρέας Κάνιστρας» η Προοδευτική Πατρών επικράτησε στην επανάληψη του Σπάρτακου με σκορ 2-0 και προσπέρασε έτσι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Στο γήπεδο του Ρίου η Α.Ε.Κ. Πατρών αν και έχανε στο ημίχρονο 0-2, εν τούτοις στην επανάληψη με αντεπίθεση διαρκείας έφερε τα πάνω – κάτω και επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 4-2 της Παναχαϊκής 2014.
Στο γήπεδο «Κώστας Ζάρρας» του Σαραβαλίου αναβλήθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Α.Ε. Αρόης και το Σκεπαστό, λόγω ότι ορισμένοι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων παρουσίασαν πρόβλημα υγείας.
Ο Πυρσός Πατρών ήταν ο κερδισμένος αυτής της αγωνιστικής, αφού βάσει προγράμματος είχε να αντιμετωπίσει το Νέο Σαλμενίκο, παίρνοντας έτσι άκοπα τους τρεις βαθμούς.
Ρεπό στην 14η αγωνιστική είχε ο Κεραυνός Σελιανιτίκων.
Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την Α.Ε.Κ. Πατρών
Πρώτη εντός έδρας ισοπαλία για την Αυτόνομη.
Η Φλόγα Κάτω Καστριτσίου έχει το απόλυτο νικών (13 στα 13).
Πρώτη ισοπαλία για την Α.Ε Αιγίου μετά από 3 συνεχόμενες νίκες.
8 συνεχόμενες ήττες συμπλήρωσε ο Σπάρτακος.
Ζευγάρι τερμάτων από τους Χριστόφορο Λάιο (Αυτόνομη), Γιάννη Γιαχαλή (Προοδευτική), Γιάννη Γκλαβά και Παναγιώτη Φραντζή (Α.Ε.Κ. Πατρών).
Για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι σκόραρε ο Χριστόφορος Λάιος (Αυτόνομη).
Για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι σκόραραν οι Ηλίας Τριανταφυλλόπουλος (Α.Ε. Αιγίου) και Γιάννης Γιαχαλής (Προοδευτική).
Πρώτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τους Γιάννη Γκλαβά (Α.Ε.Κ. Πατρών), Στέλιο Τσαπούνι και Κώστα Κατσαΐτη (Παναχαϊκή 2014).
20 τέρματα (13 γηπεδούχοι και 7 φιλοξενούμενοι) επιτεύχθηκαν στην 14η αγωνιστική, κάτι που σημαίνει ότι σημειώθηκαν 4,00 μ.ο. ανά παιχνίδι. Και συνολικά πλέον έχουν σημειωθεί 302 τέρματα (164 γηπεδούχοι και 138 φιλοξενούμενοι) ή 3,64 μ.ο. ανά αγώνα, στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου.

Επιμέλεια: Βασίλης Δαβαρίας