Τάσεις …αυτοκτονίας έδειξε η Α.Ε. Αιγίου στο σημερινό της παιχνίδι στο γήπεδο της Αγυιάς, καθώς παρότι προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 3-0 με αντίπαλο την Αυτόνομη, εν τούτοις δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο «τρίποντο». Κι αυτό, αφού οι Πατρινοί με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη κατόρθωσαν να επιστρέψουν στο ματς και να «τσιμπήσουν» τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3).
Οι φιλοξενούμενοι του Τάκη Παπακωνσταντίνου είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, χρονικό διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα τρία τέρματα τους. Στο 1’ με τον Δημήτρη Λυμπέρη (4ο φετινό), στο 19’ με τον Αντώνη Παρίση (3ο φετινό) και στο 38’ με τον Ηλία Τριανταφυλλόπουλο (2ο φετινό), ενώ θα μπορούσαν βάσει ευκαιριών να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ.
Όμως στην επανάληψη λειτούργησε σε βάρος τους ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου περί χαμένων ευκαιριών κι έτσι οι γηπεδούχοι του Ανδρέα Παπαλάμπρου αρχικά μείωσαν στο 54’ με τον Βασίλη Λιαρομμάτη (2ο φετινό) και εν συνεχεία έφεραν το ματς στα ίσα καθώς στο 76’ και στο 89’ «μίλησε» ο κορυφαίος σκόρερ τους Χρυσόστομος Λάιος, φθάνοντας συνολικά τα 12 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα.
Πάντως, σημειώνεται ότι η Α.Ε. Αιγίου εκφράζει σοβαρά παράπονα για την επίτευξη του 3ου τέρματος των γηπεδούχων, καθώς στη φάση ο βοηθός έδειξε άουτ και ο διαιτητής κ. Γιώργος Μπακόπουλος πήρε την φάση επάνω του και έδειξε κόρνερ, από το οποίο προήλθε και η ισοφάριση…

Αυτόνομη: Καραλής, Δημακόπουλος, Καββαδάς, Χαρίτο, Βάτσικας, Παπουτσής, Αλεξόπουλος, Τάντουλας, Λάιος, Βάρδας, Αρσενόπουλος.
Α.Ε. Αιγίου: Αναγνωστόπουλος, Μητρόπουλος, Αντωνόπουλος, Τσέλιος, Αυλωνίτης, Παρίσης, Κλουκινιώτης (54’ Σωτηρόπουλος), Λυμπέρης, Τσέντζος, Τριανταφυλλόπουλος.