Σ’ ένα παιχνίδι ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα, τελικά η Φλόγα Ροδιάς επικράτησε με 1-0 της Αβύθου 2017, στο τοπικό ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής για την Β’ Κατηγορία. Έτσι, η ομάδα του Μιχάλη Τρίψα πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη της και αναρριχήθηκε στην 4η θέση των πλέι-οφ μετά από πολύ καιρό, ενώ αντίθετα το σύνολο του Λεωνίδα Κατσαρέλια έμεινε χωρίς νίκη για 4ο διαδοχικό παιχνίδι (1 ισοπαλία και 3 ήττες) και βρίσκεται στο +4 από τη ζώνη των πλέι-άουτ.
Η ομάδα της Αβύθου ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα, ωστόσο η Φλόγα ήταν αυτή που κατάφερε να πετύχει το «χρυσό» γκολ -όπως εξελίχθηκε το ματς- στο 33’ με μακρινό σουτ του Παναγιώτη Μητρόπουλου (12ο φετινό). Βέβαια πριν την επίτευξη του τέρματος οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, στο 20’ η Αβυθος σε σουτ του Μίλτου Ράμμου και στο 30’ η Φλόγα Ροδιάς σε σουτ του Κατσαούνη.
Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν παρόμοιο, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι αφού ξανά τα δοκάρια έκαναν τη διαφορά. Στο 52’ η Άβυθος έφθασε κοντά στην ισοφάριση όταν το σουτ του Σωτήρη Γκοτσόπουλου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και για την Φλόγα στο 65’ το απευθείας κόρνερ του Παναγιώτη Μητρόπουλου…

Φλόγα Ροδιάς: Γκιώνης, Κουτρόπουλος, Ραμπαβίλας, Λιακόπουλος, Σπανός, Χριστόπουλος, Κουνάβης, Χίλα, Κατσαούνης, Μπαντούνας (73’ Γεωργίου), Μητρόπουλος.
Άβυθος 2017: Παναγιωτόπουλος, Λελούδας, Ροδόπουλος, Μακρής, Κανάγιας, Χρυσανθόπουλος, Ράμμος (37’ λ.τ. Καραΐνδρος), Ευθυμίου, Μούτσα, Γκοτσόπουλος (63’ Μπιρμπίλης), Λαμπίρης.