Η αγωνιστική καθίζηση του Απόλλωνα Αιγίου συνεχίστηκε σ’ ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι του, αφού αυτή τη φορά γνώρισε την ήττα στο Ενωσιακό γήπεδο «Ανδρέας Κάνιστρας» από τον ουραγό Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας με σκορ 3-1 και βρίσκεται πλέον μόλις 2 βαθμούς πάνω από την διακεκαυμένη ζώνη.
Οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Παλαιολογόπουλου, σ’ ένα παιχνίδι όπου ουσιαστικά παιζόντουσαν «διπλοί» βαθμοί, εμφανίστηκαν χωρίς πάθος, χωρίς δύναμη και σαφώς κατώτεροι των περιστάσεων, παραμένοντας έτσι εκτός έδρας ένα πελώριο βαθμολογικό μηδενικό (8 ήττες σε ισάριθμα ματς). Σε μία από τις λίγες ευκαιρίες που αξιοποίησαν ήταν αυτή στο 54’, όταν και ισοφάρισαν (1-1) προσωρινά με τον Σταύρο Δημόπουλο, που άνοιξε λογαριασμό τερμάτων για φέτος.
Αντίθετα οι γηπεδούχοι του Νίκου Σταθόπουλου, που ενισχύθηκαν αρκετά στη μεταγραφική περίοδο, η αλήθεια είναι ότι μπήκαν στο ματς με το… «μαχαίρι στο στόμα» και στο 16’ άνοιξαν το σκορ με τον Ευγένιο Πέττα (1ο φετινό γκολ). Και στην επανάληψη, παρά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης, βρήκαν το σθένος να φθάσουν σ’ ένα δεύτερο τέρμα στο 61’ με τον Κώστα Γραμματικόπουλο (4ο φετινό γκολ) και να βάλουν το «κερασάκι στην τούρτα» στο 86’ με τον Ραφαήλ Χότζα (1ο φετινό γκολ). Έτσι, έφθασαν στην 2η μόλις φετινή τους νίκη (αφού η πρώτη χρονολογείται από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος) και έπειτα από ένα αρνητικό ρεκόρ με 2 ισοπαλίες και 11 ήττες.

Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας: Γιαννικόπουλος, Τσίρος, Δ. Σγούρας, Κουρσάρος, Αβραμόπουλος, Λ. Σγούρας, Γιακουμάτος (18’ λ.τ. Παπανελόπουλος / 69’ Θωμάς), Γραμματικόπουλος (82’ Μιχαλόπουλος), Αντ. Χότζα (70’ Χαντάι), Πέττας, Ραφ. Χότζα.
Απόλλων Αιγίου: Μητρόπουλος, Κεφαλωνίτης, Λιακόπουλος (46’ Σημάτης), Μηλιάκης, Γκέργκι, Ν. Αγγελόπουλος, Μανίκας, Κωνσταντίνου (66’ Σταματόπουλος), Θεοτοκάτος, Μαρής, Στ. Δημόπουλος (77’ Λαμπρόπουλος).