Β’ Κατηγορία: Αστέρας Τέμενης-Απόλλων Εγλυκάδας 2-2

0
167

Με ψυχή «χιλίων λεόντων» ο Αστέρας Τέμενης κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο εικοσάλεπτο, να επιστρέψει από το 0-2 του ημιχρόνου στο τελικό 2-2, σώζοντας ουσιαστικά ένα χαμένο παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα Εγλυκάδας.
Το «μη χείρον βέλτιστον» που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και κάπως έτσι θα πρέπει να αισθάνονται στο …στρατόπεδο του Αστέρα, αφού οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Τσίκα είχαν σοβαρό προβάδισμα δύο τερμάτων σκοράροντας στο 39’ με τον Κώστα Γιαννόπουλο (3ο φετινό) και στο 43’ με τον Παναγιώτη Πύργα (2ο φετινό).
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι του Αντώνη Μπάλα μη έχοντας πλέον τι άλλο να χάσουν, έπαιξαν φουλ επίθεση και στο 48’ χτύπησαν για πρώτη φορά «καμπανάκι» στους αντιπάλους τους, όταν ο 44χρονος Βασίλης Βλάχος είχε δοκάρι. Στο 71’ ο Κώστας Οικονομόπουλος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (1ο φετινό) άναψε την σπίθα και στο 77’ ο Βασίλης Βλάχος πανηγύρισε το πρώτο του φετινό γκολ και οι συμπαίκτες του τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι εκατέρωθεν.

Αστέρας Τέμενης: Σταμόπουλος, Δορλής, Γ. Χριστοδουλόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Οικονομόπουλος, Αν. Αγγελόπουλος, Μητρόπουλος (30’ Πολίτης), Δαλιάνης (46’ Ιβάνοφ), Ρότσκας, Μιχαλόπουλος, Βλάχος.
Απόλλων Εγλυκάδας: Παλαιοθόδωρος, Παντελής, Μαγνησαλής (72’ Δημητρακόπουλος), Καραβότας, Γιαννόπουλος, Μανιάτης, Σκουμής, Γιάχο, Γκούρλας (82’ Ασλανίδης), Αναγνώστου (79’ Χολέβας), Πύργας (86’ Σκόνδρας).