Βαριά εντός έδρας ήττα με σκορ 4-0 γνώρισε η Άβυθος 2017 από την πρωτοπόρο ομάδα της Αναγέννησης Ψαθοπύργου και εξακολουθεί να μην μπορεί να βρεθεί ακόμη σε θέση ισχύος, έναντι των ομάδων που απαρτίζουν την ζώνη των πλέι-άουτ.
Οι γηπεδούχοι του Λεωνίδα Κατσαρέλια έμειναν μακριά από τον καλό εαυτό τους -όπως δείχνουν κυρίως σε εντός έδρας αναμετρήσεις τους- και άντεξαν ένα μόλις ημίχρονο, όταν δηλαδή στο 21’ ο Στέφανος Γκάνιας με το 1ο φετινό του τέρμα άνοιξε το σκορ (0-1).
Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 47’ ήρθε το αυτογκόλ του Κώστα Μακρή έπειτα από γέμισμα του Στούπα και στο …καπάκι, στο 48’, ακολούθησε η αποβολή του Δημήτρη Βαγενά. Κάπου εκεί το «νερό» είχε μπει για τα καλά στο …αυλάκι για τους φιλοξενούμενους του Βασίλη Φίλιππα, που στη συνέχεια πέτυχαν δύο ακόμη τέρματα. Στο 56’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Διονύση Αθανασόπουλου (6ο φετινό) και στο 90’ με τον Νίκο Διαμαντόπουλο, ο οποίος σκόραρε για 2ο διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε τα 7 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
Σημειώνεται, ότι στο 88’ η Αναγέννηση Ψαθοπύργου είχε και χαμένο πέναλτι σε εκτέλεση του Πιχλίνσκι που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Αβύθου Παναγιωτόπουλος.

Άβυθος 2017: Παναγιωτόπουλος, Λελούδας (67’ Χριστόπουλος), Ροδόπουλος, Μακρής, Βαγενάς, Χρυσανθόπουλος, Μπιρμπίλης (46’ Γκοτσόπουλος), Κανάγιας, Μούτσα, Καραΐνδρος (58’ Ράμμος), Ευθυμίου.
Αναγέννηση Ψαθοπύργου: Βεντουρής, Πιχλίνσκι, Αθανασόπουλος, Τσαμτσούρης, Στούπας, Νταλαμάρας, Γκάνιας (56’ Μπουρνάκας), Αβούρης, Μεσσήνης (65’ Σ. Πελεκάνος), Παλούκης, Διαμαντόπουλος.