Με καλό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, τρία δοκάρια και επιβλητικό σκορ για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο 2020, ο Παναιγιάλειος επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία και επιβλήθηκε με 3-0 και του Άρη Πατρών. Έτσι ο πρωτοπόρος του 2ου ομίλου της Α’ Κατηγορίας και το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της ανόδου, πάει με τον καλύτερο τρόπο σε μία «ιδιαίτερη» δυάδα αγώνων (με Αετό Πατρών εκτός και Κεραυνός Αγ. Βασιλείου εντός) στην οποία έχει τη δυνατότητα να αποδείξει και πάλι τη δεδομένη ανωτερότητά του και να δείξει ότι τα αποτελέσματα του πρώτου γύρου ήταν μία απλή σύμπτωση.
Ο
Παναιγιάλειος αν και δεν ξεκίνησε το παιχνίδι με μεγάλη ένταση, είχε τον πλήρη έλεγχο, ενώ είχε την ατυχία στο 20′ να κάνει αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Λιάτου. Όμως, παρά την ανωτερότητά του, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή, ενώ όσες φορές επισκέφτηκε την αντίπαλη περιοχή με οργανωμένο τρόπο δεν είχε την κατάλληλη τελική προσπάθεια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς γκολ, με την κερκίδα ωστόσο να είναι πεπεισμένη ότι ήταν θέμα χρόνου η Αιγιώτικη ομάδα να ανοίξει το σκορ. Κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε απόλυτα από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Μετά από μία υποδειγματική αντεπίθεση των «μελανόλευκων», η μπάλα έφτασε στον Σκούτα (51′) ο οποίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Και οκτώ λεπτά αργότερα τη «σκυτάλη» πήρε το πρώτο …βιολί του Παναιγιάλειου, με τον Βαγγέλη Γκάτση (59′) να διπλασιάζει τα γκολ της «Μαύρης Θύελλας» και να βάζει τις βάσεις για μία ακόμη εύκολη νίκη. Από εκεί μετά οι «μελανόλευκοι» κατέβασαν ταχύτητα και με τους φιλοξενούμενους να έχουν αριθμητικό μειονέκτημα από το 66′ -λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μιχαλόπουλου- έφτασαν τρεις ακόμη φορές κοντά στο γκολ εκ των οποίων τη μία κατάφεραν να σκοράρουν για τρίτη φορά διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στο 74′ το σουτ του Σταθακόπουλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων, στο 83′ το σουτ του Καφεντζή απέκρουσε σε κόρνερ ο Χάχαλης, ενώ στις καθυστερήσεις (92′) ο Παπαδόπουλος (μετά από διπλό δοκάρι του Γκάτση με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά σουτ στο δεξί κάθετο) με κοντινό πλασέ χρίστηκε σκόρερ για το 3-0.

Παναιγιάλειος: Αθανασόπουλος, Βλάχος, Καφεντζής, Παπασπηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Μπακατσέλος (74′ λ.τ. Σταθακόπουλος), Μπούνας, Σκούτας (81′ Πλατυκώστας), Λιάτος (20′ λ.τ. Κουραχάνης), Γκάτσης, Χριστόπουλος (62′ Σπυρόπουλος).
Άρης Πατρών: Χάχαλης, Νταφογιάννης (64′ Ραμόπουλος), Θεοδοσόπουλος, Τσαρτόλιας (71′ Παναγόπουλος), Φραγκάκος, Μεντζελόπουλος, Γράβαλος (82′ Κωνσταντόπουλος), Γκολφίνος, Μιχαλόπουλος, Μητρόπουλος, Φούφουλας (78′ Αποστολόπουλος).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης