Α’ Κατηγορία: Ηρακλής Πατρών-Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας 3-1

0
142

Ο Ηρακλής Πατρών αρχίζει πλέον να μετατρέπεται σε «φονέα» των ομάδων της περιοχής μας, αφού μετά τα Καλάβρυτα ήταν η σειρά της Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας να γνωρίσει την ήττα με σκορ 3-1 και να χάσει έτσι πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος, εν αντιθέσει με την Πατρινή ομάδα που πλέον μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής.
Κι όμως οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Ψυχογιάννη θα έπρεπε να ήσαν υποψιασμένοι για το τι θα συναντούσαν στο «Ντα Λουζ» της Οβρυάς, αφού αντιμετώπιζαν -μετά τον Παναιγιάλειο- την πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος που πλέον τρέχει με ρεκόρ 4 σερί νίκες!
Οι γηπεδούχοι έπαιξαν αρκετά δυνατά και συνάμα έξυπνα και προηγήθηκαν στο 30’ με τον Ανδρέα Σοφούλη (2ο φετινό γκολ), έπειτα από μπαλιά του Γεωργίου, διατηρώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας, αφού πρώτα απώλεσε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Σακελλαρόπουλο στο 53’ και Έξαρχο στο 58’, τελικά έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1) στο 66’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Καυγά (2ο φετινό γκολ) που είχε να σκοράρει από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Μέχρι εκεί όμως, αφού η συνέχεια ανήκε στον Ηρακλή που πέτυχε άλλα δύο τέρματα και πανηγύρισε έτσι ένα σημαντικό «τρίποντο». Στο 71’ ο Ηλίας Μαντάς (6ο φετινό γκολ) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (που κέρδισε ο Χριστόπουλος σε ανατροπή του Σακελλαρόπουλου) έκανε το 2-1 και στο 79’ ο Άγγελος Χριστόπουλος (2ο φετινό γκολ) με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ηρακλής Πατρών: Μυλωνόπουλος, Μεμάγκα, Χριστόπουλος,  Σουλιώτης, Μπόσμος, Παπαδόπουλος, Χ. Νιάχος, Κατριμπούζας (84’ Μαργώνης), Γεωργίου (92’ Ανδρεόπουλος), Σοφούλης (58’ Τασιόπουλος), Μαντάς.
Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας: Λεπενιώτης, Μάρκου (35’ Κυρίκος), Παναγιωτόπουλος (46’ Σακελλαρόπουλος), Τσούρας, Έξαρχος, Ψαρράκος (60’ Παράνομος), Καυγάς, Πρέζας, Κλουκίνας, Καλέλλης (82’ Ζίζηλας), Μαυρομμάτης.