Επιστροφή στις νίκες για την Θύελλα Αιγίου μετά από 5 αγώνες ανομβρίας (2 ισοπαλίες, 3 ήττες) και χωρίς μάλιστα να σκοράρει, αφού επικράτησε στο γήπεδο του Πετρωτού του ουραγού Α.Π.Ο. Αρόης με το ευρύ 4-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Αιγιώτικης ομάδος στο φετινό πρωτάθλημα, που πήρε παράλληλα μεγάλη βαθμολογική ανάσα.
Οι φιλοξενούμενοι του Κυριάκου Αθανασίου μπήκαν στο παιχνίδι με το «μαχαίρι στα δόντια», γνωρίζοντας πολύ καλά ότι μόνο ένα αποτέλεσμα υπήρχε για αυτούς η νίκη. Έτσι κατάφεραν από το πρώτο κιόλας ημίχρονο να βάλουν τις στέρεες βάσεις για το «τρίποντο», αφού στο χρονικό αυτό διάστημα σημείωσαν τρία τέρματα. Στο 12’ και στο 28’ με τον Φιλοίμονα Μακρυγιαννάκη (πρώτα του φετινά) και στο 44’ με τον Νίκο Διαμαντόπουλο.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι του Γιάννη Λεγάτου προσπάθησαν να ανατρέψουν κάπως τις ανισορροπίες που είχαν σχηματιστεί σε βάρος τους και αφού στο 61’ ο Μάνουελ Ντόι απέκρουσε το πέναλτι του Βασίλη Αλέμη, νικήθηκε στο 65’ με δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε αυτή τη φορά ο Γιώργος Δημητρέλης (2ο φετινό γκολ). Όμως η Θύελλα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 90’ το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε εκ νέου από τον Νίκο Διαμαντόπουλο που έφθασε συνολικά τα 5 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα.

Α.Π.Ο. Αρόη: Κατσαμπούμι (46’ Στεφανόπουλος), Ζαφειρίου, Γκέτα, Αλέμης, Βερβέρογλου, Μοναστήρας, Στεργίου (74’ Καραβάτσος), Κουκίδης, Κατσαντώνης, Δημητρέλης, Σαριδάκης (46’ Τσώκος).
Θύελλα Αιγίου: Ντόι, Τσάμης, Ραμπούσγια, Παξιμάδης, Αθανασίου (63’ Θεολόγος), Φιλιππάτος, Αρβανίτης (46’ Μουρτίκας), Σωτηρόπουλος (57’ Σανδραβέλης), Μητρόπουλος (67’ Τιμοθέου), Διαμαντόπουλος, Μακρυγιαννάκης.