Με τη δυναμική που της προσδίδει η έδρα, η Α.Ε. Καλαβρύτων πρόσθεσε έναν ακόμη βαθμό στη φετινή συγκομιδή της για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, στο ισόπαλο 0-0 απέναντι στη Νίκη Προαστείου. Ένα παιχνίδι που μπορεί να μην είχε τέρματα, όμως δεν έλειψαν οι φάσεις που θα μπορούσαν να είχαν δώσει τη νίκη και στις δύο ομάδες.
Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχαν δύο καλές στιγμές με τους Μουστάκα και Καϊμακά, ενώ στο 32’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Καϊμακά από τον Δημητρόπουλο. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Σαρρής, όμως τερματοφύλακας των Καλαβρύτων Λέσης με καίρια επέμβαση κράτησε το μηδέν παθητικό και άλλαξε τη ψυχολογία. Μάλιστα στο 40’ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί, αλλά το σουτ του Μπίτρα απομακρύνθηκε σχεδόν πάνω στη γραμμή της εστίας από τους αντίπαλους αμυντικούς.
Στην επανάληψη τα Καλάβρυτα ξεκίνησαν με περισσότερο πείσμα και στο 52’ σκόραραν με τον Καλαμαρά, έπειτα από φάουλ του Βρεττού και κεφαλιά – πάσα του Καραχάλιου, το γκολ όμως δεν μέτρησε καθώς ο επόπτης κ. Θανόπουλος σημείωσε οφσάιντ στη φάση. Η απόφαση αυτή σήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους ποδοσφαιριστές και τον πάγκο των γηπεδούχων, όμως δεν άλλαξε κάτι. Στο τελευταίο μισάωρο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της νίκης, όμως είχαν περισσότερο στο μυαλό τους να διαφυλάξουν την άμυνά τους και πάρα τις καλές στιγμές το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη…

Α.Ε. Καλαβρύτων: Λέσης, Βρεττός, Σκιαδάς, Καραχάλιος, Παπαγεωργίου (41’ λ.τ. Γκλαβάς), Δημητρόπουλος, Καλαμαράς (75’ Ανδρεόπουλος), Παπαδόπουλος, Μπίτρας (83’ Γιαννόπουλος), Στ. Τσαβαλάς, Τζιαντομένικο (61’ Βραχλιώτης).
Νίκη Προαστείου: Μποσγανάς, Πολύδωρος, Κατσάς, Ξύδης, Στ. Δημόπουλος, Σαρρής, Καταβάτης, Καϊμακάς, Καρέλας (52’ Σαμαντάς), Μουστάκας, Γαλάνης (70’ Καλογεράτος).