Α’ Κατηγορία: Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας -Παναιγιάλειος 0-4

0
169

Ένα ακόμη «τρίποντο» (το 14ο συνολικά) πρόσθεσε στη φετινή θετική συγκομιδή του ο Παναιγιάλειος, καθώς πέρασε εύκολα από το γήπεδο της Ακράτας επικρατώντας με 4-0 της Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας. Μία νίκη που αφενός «σφράγισε» και με μαθηματική ακρίβεια την συμμετοχή των «μελανόλευκων» στα πλέι-οφ και αφετέρου τους διατήρησε στην κορυφή και στο +5 από τον δεύτερο της βαθμολογίας Κεραυνό Αγ. Βασιλείου, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Αντιθέτως, για την ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας αυτή ήταν η 9η ήττα (και 4η στην έδρα της) στο φετινό πρωτάθλημα που την διατήρησε στην 8η βαθμολογική θέση.
Στο αγωνιστικό μέρος το γκολ του Βαγγέλη Γκάτση μόλις στο 7’, με προβολή μετά από σέντρα-σουτ του Μπούνα, άλλαξε γρήγορα τις ισορροπίες και τη ψυχολογία απλοποιώντας στη συνέχεια τα δεδομένα για τον Παναιγιάλειο. Έτσι, μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου το «συγκρότημα» των Μάκη Λελούδα και Αλέκου Σπυρόπουλου «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη πετυχαίνοντας δύο ακόμη τέρματα. Στο 34’ ο Γιώργος Μπακατσέλος με σουτ, μετά από πάσα του Χριστόπουλου, έκανε το 0-2, ενώ στο 41’ ο Παναγιώτης Σκούτας, από μπαλιά του Λιάτου, διαμόρφωσε το 0-3. Μάλιστα ενδιάμεσα, στο 38’, ο Χριστόπουλος είχε και δοκάρι (φωτό) σε φάση διαρκείας.
Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο ο Παναιγιάλειος βρήκε τον …δρόμο και για τέταρτο γκολ στο 60’, με τον Βαγγέλη Γκάτση να «χτυπά» για 2η φορά στο συγκεκριμένο ματς και 15η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα. Από εκεί και μετά πραγματοποιήθηκαν αλλαγές και οι δύο ομάδες περιορίστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα σε παιχνίδι κέντρου…

Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας: Γκανατσούλας, Παππάς, Σακελλαρόπουλος (46’ Παναγιωτόπουλος), Τσούρας, Ζίζηλας, Ψαρράκος (69’ Αλέφαντος), Καυγάς (61’ Παναγόπουλος), Πρέζας, Κλουκίνας, Καλέλλης (56’ Παράνομος), Κυρίκος.
Παναιγιάλειος: Αθανασόπουλος, Βλάχος, Καφεντζής, Σπανογιάννης, Παπαδόπουλος, Μπακατσέλος (53’ Κουραχάνης), Μπούνας (70’ Αποστολής), Σκούτας (75’ Μπίτρας), Λιάτος, Γκάτσης, Χριστόπουλος (63’ Σταθακόπουλος).