Κύπελλο Ερασιτεχνών: Παναιγιάλειος-Ηρακλής Πατρών 3-0

0
138

Συνδυάζοντας όμορφο ποδόσφαιρο και ουσία, ο Παναιγιάλειος κέρδισε εύκολα με 3-0 τον Ηρακλή Πατρών για το Κύπελλο Ερασιτεχνών και πήρε έτσι την πρόκριση για την Φάση των «16» του θεσμού.
Σ’ ένα ματς που διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο Καμαρών, μεταξύ συγγενών και φίλων, η Αιγιώτικη ομάδα είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια, διασκέδασε τις εντυπώσεις και έκανε μία καλή μεσοβδόμαδη «προπόνηση» ενόψει του Κυριακάτικου αγώνα με τον Α.Π.Σ. Πάτραι.
Στο αγωνιστικό μέρος, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ με τον Παναιγιάλειο να έχει σωρεία ευκαιριών, μεταξύ των οποίων και δύο δοκάρια. Πρώτα στο 38’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπούνα και ακολούθως στο 45’ σε κεφαλιά του Μήτση έπειτα από κόρνερ του Χριστόπουλου.
Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος ξεκίνησε το ίδιο …ορεξάτος, όμως αυτή τη φορά βρήκε δύο γρήγορα γκολ -με τον Βαγγέλη Γκάτση- που άλλαξαν τα δεδομένα. Συγκεκριμένα, ο «μελανόλευκος» στράικερ στο 51’ με κεφαλιά (φωτό), μετά από γύρισμα του Οικονόμου, άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος στο 54’ με άψογο πλασέ, από κάθετη πάσα του Μπούνα, ζευγάρωσε τα τέρματα των Αιγιωτών. Και απλά στο 80’ ο Παύλος Λιάτος (στο παρθενικό του τέρμα με την φανέλα του Παναιγιαλείου), με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Καφεντζή, διαμόρφωσε το τελικό 3-0…

Παναιγιάλειος: Κοντογεώργος, Πλατυκώστας, Καφεντζής, Μήτσης, Παπασπηλιόπουλος, Αποστολής, Μπούνας (77’ Μαραγκός), Λιάτος, Οικονόμου (61’ Μπίτρας), Γκάτσης (69’ Σκούτας), Χριστόπουλος (57’ Σταθακόπουλος).
Ηρακλής Πατρών: Μαρκαντώνης, Μεμάγκα, Γκίτσης (55’ Κατριμπούζας), Σουλιώτης, Μπόσμος, Μαντάς (74’ Ζ. Νιάχος), Ανδρεόπουλος (49’ Χ. Νιάχος), Ντεντόπουλος, Σοφούλης, Περδίκης, Λάβδας.