Επιστροφή στις νίκες για την Αθλητική Ένωση Αιγίου, έστω και καθυστερημένη κατά 84’, αφού επικράτησε στο γήπεδο της Ροδιάς της Α.Ε.Κ. Πατρών με σκορ 2-1 και έμεινε «ζωντανή» στο …κυνήγι της προνομιούχου πεντάδας που οδηγεί στα πλέι-οφ.
Οι γηπεδούχοι του Τάκη Παπακωνσταντίνου, που η αλήθεια είναι ότι κουβαλούσαν πολύ άγχος από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, σπατάλησαν ουκ ολίγες ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή στο 29’ όταν ο Νίκος Κορδωτός σημάδεψε το αντίπαλο δοκάρι. Άλλωστε η νίκη αποτελούσε μονόδρομο για την Αιγιώτικη ομάδα, καθώς 5 παιχνίδια χωρίς τρίποντο (3 ισοπαλίες, 2 ήττες), την είχαν φέρει αρκετά πίσω στον βαθμολογικό πίνακα.
Στην επανάληψη η Α.Ε.Α. ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της, πιέζοντας σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και στο 70’ άνοιξε το σκορ με τον Γιώργο Μεσσήνη (1ο φετινό), ενώ στο 84’ έφθασε στην 3η φετινή νίκη της με τον Δημήτρη Λυμπέρη (3ο φετινό).

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι του Αντώνη Χριστόπουλου, που αγωνίστηκαν χωρίς σκοπιμότητες και λίγο έλλειψε να κάνουν την ζημιά, είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 79’ με τον Γιώργο Μαρτζάκλη.

Α.Ε. Αιγίου: Παναγιωτόπουλος, Μεσσήνης, Αντωνόπουλος (46’ Ζαππής / 72’ λ.τ. Καπάνταης), Τσέλιος, Μαμάκης, Αυλωνίτης, Παρίσης, Κλουκινιώτης (46’ Ψηλός), Λυμπέρης, Κουνάβης, Κορδοτός (46’ Μητρόπουλος).
Α.Ε.Κ. Πατρών: Κεπενός, Αντωνόπουλος, Φραντζής, Οικονομόπουλος, Κανελλόπουλος, Ιατρού, Γκλαβάς, Ξυπολιάς (17’ Καράπαπας), Ντούκας (26’ Μπαρούνης), Μαρτζάκλης, Ασημακόπουλος.