Η Φλόγα Ροδιάς αναδείχθηκε νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής απέναντι στον Αχιλλέα Καμαρών, τον οποίο κέρδισε με σκορ 4-1. Έτσι, η ομάδα του Μιχάλη Τρίψα επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τέσσερις αγωνιστικές (1 ισοπαλία και 3 ήττες) και σε συνδυασμό με την ήττα του Απόλλωνα Εγλυκάδας απέχει 4 βαθμούς από τη ζώνη των πλέι-οφ. Αντίθετα, η ομάδα του Σάκη Μπαβιόλη συμπλήρωσε δύο μήνες χωρίς νίκη (1 ισοπαλία και 7 ήττες) και βρίσκεται στο όριο της γραμμής των πλέι-άουτ.
Αγωνιστικά, η Φλόγα Ροδιάς ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» τη νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στο 6’ ο Άκης Κατσαούνης με πλασέ, από μπαλιά του Μπαντούνα, άνοιξε γρήγορα το σκορ και στη συνεχεία ακολούθησαν τρία χαμένα τετ α τετ, με τους Κουνάβη (8’), Χριστόπουλο (18’) και Τσέντζο (22’). Τελικά το 2-0 έγινε στο 39’ με σουτ του Χρήστου Τσέντζου, έπειτα από φάουλ του Μπαντούνα. Όμως, το ημίχρονο έκλεισε με 2-1 σκορ, καθώς στο 45’ ο Αχιλλέας Καμαρών κέρδισε πέναλτι και ο Άγγελος Μπαμπίλης το μετουσίωσε σε γκολ με εύστοχη εκτέλεση.
Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν περίπου ίδιο και οι γηπεδούχοι έφθασαν στην 5η φετινή τους νίκη με δύο ακόμη γκολ του Άκη Κατσαούνη (που πέτυχε χατ-τρικ), στο 53’ και στο 72’ από ισάριθμες ασίστ του Τσέντζου. Από εκεί και μετά το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Αχιλλέα Καμαρών να ανεβάζει την απόδοσή του στο τελευταίο τέταρτο, αλλά να αρκείται σε δύο καλές φάσεις με τον Χάρη Μαρή, που έσωσε ο γκολκίπερ Γκιώνης.

Φλόγα Ροδιάς: Γκιώνης, Χίλα (79′ Θεοχαρόπουλος), Ραμπαβίλας, Γιαννόπουλος (75′ Μεντζάι), Σπανός, Χριστόπουλος, Κουνάβης (58′ Μητρόπουλος), Λιακόπουλος, Κατσαούνης, Μπαντούνας (75′ Γεωργίου), Τσέντζος.
Αχιλλέας Καμαρών: Μακρής, Μάνε, Νικολάου, Ντακούλιας, Καραμπούλας (81′ Κοντογιάννης), Μπουλούμπασης (50′ λ.τ. Τριανταφυλλόπουλος), Χριστόπουλος, Ιατρόπουλος, Μπαζός (69′ Παπασπυρόπουλος), Μπαμπίλης, Μαρής (88′ Ζαρκάδας).