Β’ Κατηγορία: Πανιώνιος/Αχιλλέας-Απόλλων Αιγίου 4-2

0
233

Μία ακόμη ήττα (την 9η φετινή) γνώρισε ο Απόλλωνας Αιγίου, αυτή τη φορά εκτός έδρας στο γήπεδο της Αγυιάς, από τον Πανιώνιο/Αχιλλέα με σκορ 4-2 και φυσικά εξακολουθεί να βρίσκεται από την έναρξη σχεδόν του πρωταθλήματος στη ζώνη υψηλού κινδύνου.
Οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Παλαιολογόπουλου έμειναν στο ίδιο έργο θεατές, καθώς ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχαν τον έλεγχο του ματς -και μάλιστα στο 44’ ο Νίκος Αγγελόπουλος κατόρθωσε να χάσει γκολ σε κενή εστία- τα πάντα άλλαξαν ως «δια μαγείας» με την έναρξη της επανάληψης. Εκεί όπου οι γηπεδούχοι του Θανάση Νταγιούκλα μέσα σ’ ένα τετράλεπτο (47’-51’) πέτυχαν δύο τέρματα και μέχρι το 70’ ο δείκτης του σκορ είχε αυξηθεί στο 4-0.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Αγυιάς αναδείχθηκε ο Ντάνιελ Σπάχιου που πέτυχε χατ-τρικ, με γκολ στο 47’ με πέναλτι, στο 60’ και στο 70’, φθάνοντας έτσι τα 9 στο πρωτάθλημα. Και ενδιάμεσα, στο 51’, ο Γιώργος Κοτσόπουλος, με το 1ο φετινό του τέρμα έβαλε το δικό του …λιθαράκι στη νίκη της ομάδας του.
Όταν όλα πλέον είχαν κριθεί, ο Απόλλωνας βρήκε την ευκαιρία να πετύψει δύο γκολ με τον …συνήθη «ύποπτο» Γιώργο Μαρή (φωτό), στο 76’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και στο 86’, σκοράροντας για 7ο (!) διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε πλέον τα 11 στο φετινό πρωτάθλημα,. Επίσης, σημειώνεται στο 89’ είχε δοκάρι ο Γιώργος Μανίκας.

Πανιώνιος/Αχιλλέας: Κυρίτσης, Παπαχρονόπουλος, Κουβέλας, Ζαραδούκας, Κάππας (74’ Τζάκης), Κοτσόπουλος (73’ Κόκας), Θεοδωρακόπουλος, Μπακούρος,  Μάγκος, Μαραγκός (70’ Σπύρο), Σπάχιου (73’ Αποστολόπουλος).
Απόλλων Αιγίου: Μητρόπουλος, Τίτο (62’ Σταματόπουλος), Σημάτης (71’ Παν. Αγγελόπουλος), Ν. Αγγελόπουλος, Θεοτοκάτος, Τρακαδάς, Μανίκας, Κεφαλωνίτης (73’ Λαμπρόπουλος), Προδρομάκης, Μαρής, Λιακόπουλος.