Β’ Κατηγορία: Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας-Απόλλων Εγλυκάδας 3-1

0
304

Εκμεταλλευόμενη για μία ακόμη φορά στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας τον παράγοντα έδρα (6η νίκη), η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας επικράτησε με σκορ 3-1 του Απόλλωνα Εγλυκάδας και διατηρήθηκε στην 3η βαθμολογική θέση, απέχοντας 5 βαθμούς από την πρωτοπόρο και προσεχή της αντίπαλο Αναγέννηση Ψαθοπύργου.
Στο παιχνίδι αυτό η γηπεδούχος ομάδα, του Μίλτου Καρατζά, κατάφερε να πάρει την ουσία χωρίς να εντυπωσιάσει, χάρη στην αποτελεσματικότητά της. Κι αυτό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 3-0 κάνοντας τρεις φάσεις. Στο 3’ ο Θωμάς Παρτάλης με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ, στο 34’ ο Κλάιντι Μπάσα με εύστοχο πέναλτι (που κέρδισε ο Λαλιώτης σε ανατροπή του Γιαννόπουλου) ζευγάρωσε τα τέρματα του Φοίνικα Ζήριας και στο 45’ εκ νέου ο Θωμάς Παρτάλης (με κεφαλιά αυτή τη φορά) από σέντρα του Μπάσα «κλείδωσε» ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έμειναν γρήγορα με δέκα παίκτες -καθώς στο 48’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μικέλ Ντολάνι- όμως είχαν τρεις μεγάλες φάσεις να σημειώσουν κι άλλο γκολ. Στο 62’ με τον Μπάσα και στο 67’ με τον Μούκα που απώλεσαν τετ α τετ και στο 75’ με τον Διγγελόπουλο που είχε δοκάρι με σουτ εκτός περιοχής.
Από την  πλευρά του ο Απόλλωνας Εγλυκάδας ανέβασε την απόδοσή του στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού, αλλά ήταν ήδη αργά για να αλλάξει τα δεδομένα. Έτσι, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ σε 3-1, στο 84’, με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή του Κώστα Κερπινιώτη, ο οποίος μάλιστα στο 61’ είχε και δοκάρι σε πανομοιότυπο τρόπο.

Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: Τσάκωνας, Μούκας (83’ Φιλιππάτος), Ντολάνι, Ασημακόπουλος, Νγκελα, Γεωργακόπουλος, Παρτάλης (90’ Μιχαλόπουλος), Ψυχογιάννης, Λαλιώτης (76’ Μάλλιος), Μπάσα, Διγγελόπουλος.
Απόλλων Εγλυκάδας: Παλαιοθόδωρος, Αθ. Κερπινιώτης (56’ Μουντζούρης), Μαγνήσαλης, Καραβότας, Γιαννόπουλος, Λεβέντης (76’ Στασινόπουλος), Σκουμής, Γιάχο, Μανιάτης, Κ. Κερπινιώτης, Πύργας (42’ λ.τ. Γκούρλας).