Β’ Κατηγορία: Απόλλων Αιγίου-Ολυμπιακός Πατρών 1-0

0
250

Σ’ ένα ματς με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Απόλλωνας Αιγίου (φωτό) επικράτησε στο γήπεδο της Ροδιάς του Ολυμπιακού Πατρών με σκορ 1-0, πετυχαίνοντας την 3η φετινή του νίκη και παίρνοντας παράλληλα μεγάλη βαθμολογική ανάσα.
Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Παλαιολογόπουλου γνωρίζοντας ότι σε αυτό το παιχνίδι παίζονταν «6 βαθμοί», μπήκαν πολύ αποφασιστικά στον αγωνιστικά χώρο, θέλοντας εξ’ αρχής να αποδείξουν ότι αυτοί θα είναι το απόλυτο αφεντικό. Όμως αυτή η υπεροχή τους δεν μετουσιωνόταν σε κάποιο γκολ, καθώς πότε η αστοχία τους και πότε η εξαιρετική παρουσία του αντίπαλου τερματοφύλακα Φίλιππα, τους οδήγησαν σ’ ένα …άσφαιρο πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη ο Απόλλωνας πίεσε ακόμη περισσότερο, αφού γνώριζε ότι η νίκη απέναντι σ’ έναν αντίπαλο με τον ίδιο κοινό στόχο ήταν κάτι παραπάνω από επιτακτική και τελικά έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 79’, όταν ο …συνήθης «ύποπτος» Γιώργος Μαρής (που σκόραρε για 8ο συνεχόμενο παιχνίδι και έφθασε τα 12 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα), αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο συμπαίκτης του Μάκης Θεοτοκάτος. Όμως κάπου εκεί οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν να κάνουν τα εύκολα – δύσκολα, αφού στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε ο σκόρερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και μέχρι το φινάλε του αγώνα η αγωνία τους έφθασε στο κατακόρυφο. Δεν άλλαξε κάτι όμως και τέλος καλό, όλα καλά για την Αιγιώτικη ομάδα.

Απόλλων Αιγίου: Μητρόπουλος, Λιακόπουλος, Προδρομάκης, Γκέργκι, Ν. Αγγελόπουλος (92’ Δημόπουλος), Τρακαδάς, Μανίκας (88’ Λαμπρόπουλος), Κεφαλωνίτης, Θεοτοκάτος, Μαρής, Π. Αγγελόπουλος (65’ Σημάτης).
Ολυμπιακός Πατρών: Φίλιππας, Ν. Δημόπουλος, Βγενόπουλος (70’ Διονυσόπουλος), Νταφογιάννης, Π. Δημόπουλος, Χαρίτος, Παναγόπουλος, Σταθόπουλος, Αποστολόπουλος, Δ. Καράμπελας, Γερ. Δημόπουλος, Β. Καράμπελας.