Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά της αποτελέσματα η Άβυθος 2017, αφού ηττήθηκε και μάλιστα εντός έδρας από το φορμαρισμένο Ζαβλάνι/Αίας με σκορ 0-3 και πλέον υποχώρησε στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Οι γηπεδούχοι του Λεωνίδα Κατσαρέλια έμειναν μακριά από το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο, μη μπορώντας να επαναλάβουν την καλή τους εικόνα που παρουσίαζαν ειδικά στο γήπεδό τους και όλα κρίθηκαν για αυτούς μέσα σ’ ένα δίλεπτο, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 43’ είδαν την εστία τους να παραβιάζεται από τον Παναγιώτη Κωστόπουλο και στο 45’ υποστηρίζουν ότι ο διαιτητής κ. Γιώργος Αθανασόπουλος τους αρνήθηκε πέναλτι σε παρατεταμένο κράτημα εντός περιοχής του Δημήτρη Καραΐνδρου.
Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Δρακοπαναγιωτάκη, που πηγαίνουν από το καλό στο καλύτερο με …ρεκόρ 5 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα στα 7 τελευταία τους παιχνίδια, κατάφεραν να πετύχουν άλλα δύο γκολ στην επανάληψη. Στο 63’ με τον Γιώργο Θεοδοσόπουλο (που έφθασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα) και στο 89’ και πάλι με τον κορυφαίο σκόρερ τους Παναγιώτη Κωστόπουλο (που έφθασε τα 5 στο φετινό πρωτάθλημα).

Άβυθος 2017: Πράσινος, Λελούδας, Μπιρμπίλης, Μακρής, Σταματόπουλος, Χρυσανθόπουλος, Λαμπίρης (46’ Ράμμος), Κανάγιας, Μούτσα, Γκοτσόπουλος, Καραΐνδρος.
Ζαβλάνι/Αίας: Λίτης (83’ Χατούλης), Ντέντης (90’ Γιαστράνης), Καρπάνος, Χαλκιόπουλος, Μικές, Κούντας (90’ Ζαχαράκης), Βαβάτσικος, Ξύδης, Θεοδοσόπουλος (68’ Ντούλιας), Κατσαμπέκης, Κωστόπουλος.