Σ’ ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, όπου όλα τα αποτελέσματα μπορούσαν να έρθουν, τελικά η Άβυθος 2017 και το Άνω Καστρίτσι μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο δημοτικό στάδιο Αβύθου. Ουσιαστικά οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να είναι σαφώς καλύτεροι στο πρώτο όπου προηγήθηκαν και στο σκορ και τους γηπεδούχους να ισορροπούν στο δεύτερο όπου πέτυχαν μισή ανατροπή.
Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στο Άνω Καστρίτσι, το οποίο αφού πρώτα σπατάλησε καλές ευκαιρίες με τους Μπαγιώργο (11’), Καμηνιώτη (20’) και Δουληγέρη (22’), άνοιξε το σκορ στο 26’ με τον Μπαλατή έπειτα από κόρνερ του Μπούρδου και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα Παναγιωτόπουλου. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους -πριν την ανάπαυλα- αλλά στο 40’ το σουτ του Μπούρδου σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο το Άνω Καστρίτσι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού στο 51’ ο Μπαλατής με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-2, όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη για την ομάδα του. Κι αυτό διότι στο τελευταίο μισάωρο οι γηπεδούχοι του Λεωνίδα Κατσαρέλια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έγιναν πρωταγωνιστές. Στο 65’ είχαν δοκάρι (οριζόντιο) σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κανάγια, ενώ στο 68’ μείωσαν με πλασέ του Γκοτσόπουλου μέσα από την περιοχή. Το γκολ αυτό αναπτέρωσε ακόμη περισσότερο το ηθικό της Αβύθου, που στο 79’ έφερε το ματς στα ίσα με σουτ του Μούτσα -μετά από γέμισμα του Χρυσανθόπουλου- και λίγο έλειψε να φθάσει στην ολική ανατροπή του σκορ, αλλά το σουτ του Καραΐνδρου στο 86’ πέρασε λίγο άουτ.
Έτσι, το τελικό 2-2 αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα και στις δύο ομάδες, με την Άβυθο να βρίσκεται στην 9η θέση με 13 βαθμούς και το Άνω Καστρίτσι στην 2η θέση με 23 βαθμούς.

Άβυθος 2017: Παναγιωτόπουλος, Ι. Παπαγεωργίου (46’ Σταματόπουλος), Λελούδας, Μακρής, Χριστόπουλος (54’ Ράμμος), Χρυσανθόπουλος, Κανάγιας, Ευθυμίου (87’ Λαμπίρης), Μούτσα, Γκοτσόπουλος, Καραΐνδρος.
Άνω Καστρίτσι: Τζικόπουλος, Κωστακόπουλος (78’ Πολυχρονόπουλος), Δουληγέρης, Ηρειώτης, Αρκατίνης, Μέρμελας, Χαϊράνι (85’ Ραυτόπουλος), Μπαλατής, Καμηνιώτης, Μπαγιώργος (69’ Κυριακόπουλος), Μπούρδος.

Ρεπορτάζ: Θύμιος Τεμπέλης