Β’ Εθνική Χάντμπολ Ανδρών: Σεριφάτο-Ιωνικός Λαμίας 39-22

0
276

Την πρώτη του νίκη μετά την επάνοδό του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Χάντμπολ Ανδρών σημείωσε το Σεριφάτο, που επικράτησε εύκολα με 39-22 του Ιωνικού Λαμίας, στο κλειστό του Αιγίου για την 4η αγωνιστική.
Το «συγκρότημα» του Στάθη Μπουρδόπουλου πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα (8-3 στο 10′) και με την …προίκα των 9 γκολ διαφορά (21-12), στο ημίχρονο, έβαλε τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση. Και στην επανάληψη η «ψαλίδα» άνοιξε με την Αιγιώτικη ομάδα να διασκεδάζει τις εντυπώσεις, φθάνοντας στο τελικό σκορ 39-22.
Σημειώνεται, ότι πρώτος σκόρερ για το Σεριφάτο, αλλά και του παιχνιδιού, ήταν ο Λιόκαυτος με 12 τέρματα, ενώ από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Μαντζώρος με 9 γκολ.

Η διακύμανση του αγώνα (πεντάλεπτα):
3-1, 8-3, 12-3, 14-8, 15-11, 21-12 (ημ.), 22-12, 25-13, 27-15, 32-18, 34-20, 39-22.

Σεριφάτο Αιγίου: Λιόκαυτος 12, Αναστασόπουλος, Χατζηγιάννης 9, Σμυρνιώτης, Χριστοδουλόπουλος 2, Α. Αλεξόπουλος 2, Μάρκουλας, Σταυρίδης, Θερμός, Γιαννακόπουλος 2, Μουντζουρούλιας 2, Θ. Αλεξόπουλος, Ε. Σταυρόπουλος 10.
Ιωνικός Λαμίας: Εγγλέζος 1, Κάπουλας 5, Γεροδήμος 4, Γαλάνης, Ζορμπάς 1, Τάνος 1, Παπαδάς, Ζαφειρόπουλος 1, Μαντζώρος 9, Καραγιάννης.