Συνεχίζοντας την φθίνουσα πορεία του ο Απόλλωνας Αιγίου γνώρισε μία ακόμη ήττα (4η συνεχόμενη), αυτή τη φορά στο γήπεδο της Αγυιάς από τον ουραγό Ζαβλάνι/Αίαντα με σκορ 3-1 και εξακολουθεί να βρίσκεται στη ζώνη των πλέι-άουτ.
Και όμως οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Παλαιολογόπουλου θα μπορούσαν να είχαν καλύτερη τύχη στο σημερινό παιχνίδι, αν διαχειρίζονταν καλύτερα τις συνθήκες που είχαν δημιουργηθεί από το πρώτο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα λίγο προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και για την ακρίβεια στο 45’, ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Χρήστου Μικέ και ο Γιώργος Μαρής που ανέλαβε την εκτέλεση έδωσε το προβάδισμα (0-1) στην ομάδα του, σκοράροντας για 3ο διαδοχικό παιχνίδι και φθάνοντας συνολικά τα 6 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα.
Στην επανάληψη όμως, οι γηπεδούχοι του Γιάννη Δρακοπαναγιωτάκη ανέτρεψαν τα δεδομένα μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο τα πάνω – κάτω, αφού στο 47’ ο Ανέστης Κατσαΐτης αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1) και στο 52’ ο Δημήτρης Θεοδοσόπουλος με το πρώτο φετινό του γκολ οδήγησε την ομάδα του στην ολική ανατροπή (1-2). Και στο 60’ «σφραγίστηκε» η 2η φετινή νίκη τους με «δράστη» και πάλι τον Ανέστη Κατσαΐτη, ο οποίος για δεύτερη φορά φέτος πέτυχε ζευγάρι τερμάτων και έφθασε συνολικά τα 4.

Ζαβλάνι/Αίας: Λίτης, Ντέντης, Παναγιωτόπουλος, Χαλκιόπουλος, Μικές, Βαβάτσικος, Κατσαμπέκης (63’ Καραβούλιας), Ξύδης, Θεοδοσόπουλος (80’ Γιαστράνης), Κατσαΐτης, Κωστόπουλος.
Απόλλων Αιγίου: Μητρόπουλος, Κεφαλωνίτης (67’ Λαμπρόπουλος), Προδρομάκης, Γκέργκι, Ν. Αγγελόπουλος, Τρακαδάς, Κωνσταντίνου (51’ Μανίκας), Π. Αγγελόπουλος (77’ Μπέσκος), Αναστασόπουλος, Μαρής (87’ Κουμπέτσος), Θεοτοκάτος.