Β’ Κατηγορία: Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 5-0

0
166

Ένα ακόμα εύκολο απόγευμα πέρασε στην έδρα της -έστω κι αν αυτή τη φορά αγωνίστηκε στο δημοτικό στάδιο Αβύθου- η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας, η οποία επιβλήθηκε με σκορ 5-0 του Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας για την 6η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας. Έτσι, η ομάδα του Μίλτου Καρατζά παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογικής κατάταξης, μαζί με το Άνω Καστρίτσι, σε αντίθεση με την ομάδα του Νίκου Σταυρόπουλου που έχει αντιστρόφως ανάλογη πορεία και βρίσκεται στην προτελευταία θέση.
Αγωνιστικά το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη ανάλυση, καθώς η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας το μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο με εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο β’ ημίχρονο. Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 11’ με πλασέ σε κενή εστία του Γιώργου Γεωργακόπουλου, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριανταφύλλου στο δοκάρι. Μ’ αυτό το 1-0 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, μετά από ένα μέτριο -γενικά- πρώτο 45λεπτο όπου οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους αλλά οι προσπάθειες των Τέρπου στο 38’ και Τριανταφύλλου στο 40’ δεν βρήκαν στόχο.
Στην επανάληψη η γρήγορη επίτευξη γκολ από την Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας, στο 48’ με πλασέ του Θωμά Παρτάλη σε τετ α τετ, αφενός «κλείδωσε» τη νίκη και αφετέρου έδειξε τη συνέχεια… Τη σκυτάλη των γκολ πήρε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας (με 7 τέρματα φέτος) Κλάιντι Μπάσα ο οποίος σκόραρε δις, στο 57’ από πάσα του Παρτάλη και στο 83’ από κάθετη μπαλιά του Γεωργακόπουλου. Και το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 85’ από κλέψιμο και σουτ του Πέτρου Διγγελόπουλου…

Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: Τσάκωνας (84’ Ραπτόπουλος), Μούκας, Ντολάνι, Νγκελα, Τριανταφύλλου (53’ Διγγελόπουλος), Γεωργακόπουλος, Ασημακόπουλος, Ψυχογιάννης (65’ Καραπάνος), Μάλλιος (46’ Παρτάλης), Μπάσα, Τέρπος.
Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας: Ψαριάδης, Δ. Σγούρας, Τσίρος, Κ. Ασημακόπουλος, Αθανασίου, Κανελλακόπουλος (51’ λ.τ. Α. Σγούρας), Χαντάι (55’ Αγγελόπουλος), Χριστόπουλος, Παπανελόπουλος (60’ Κωνσταντάκης), Χότζα, Γραμματικόπουλος (80’ Κουρουκλής).

Ρεπορτάζ: Θύμιος Τεμπέλης