Την ευκαιρία να φύγει από το Προάστειο με μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη έχασε στην… «παράταση» του αγώνα η Άβυθος 2017 η οποία, αφού πρώτα ανέτρεψε τη σε βάρος της κατάσταση και ήταν καλύτερη, ισοφαρίστηκε στο 102’ (!) από την Α.Ε. Δρεπάνου. Και σωστά μπορεί να απορείτε αν υπάρχει «παράταση» σε αγώνα πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, ωστόσο ο διαιτητής της συγκεκριμένης συνάντησης κ. Παπαχρήστος Σωτήριος εμμέσως δίδαξε πως …υπάρχει κρατώντας 13 λεπτά καθυστερήσεων (σημειωτέον χωρίς να έχει διαδραματιστεί τίποτα το εξαιρετικό ενδιάμεσα…).
Επειδή όμως ότι «γράφει, δεν ξεγράφει», αυτό που μένει είναι ότι η Α.Ε. Δρεπάνου και η Άβυθος 2017 μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) για την 6η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ωστόσο οι γηπεδούχοι του Χρήστου Λάιου ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ στο 15’ με τον Σάββα Καψάλη και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι την ανάπαυλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι του Λεωνίδα Κατσαρέλια ανέβασαν την απόδοσή τους και έχοντας υπομονή στο παιχνίδι τους κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ σ’ ένα εικοσάλεπτο διάστημα, με «δράστες» τους Δημήτρη Καραΐνδρο στο 51’ και Χρήστο Ευθυμίου στο 70’. Μάλιστα, από εκεί και μετά θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και τρίτο γκολ για να «κλειδώσουν» τη νίκη τους, ωστόσο υπήρχε αναποτελεσματικότητα στα τελειώματα των φάσεων. Κι έτσι φθάνουμε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, εκεί όπου υπάρχει και η έντονη διαμαρτυρία των ανθρώπων της Αβύθου 2017 για τον χρόνο, με την Α.Ε. Δρεπάνου να βρίσκει εν τέλει τον …δρόμο προς τα δίχτυα στο 102’ με σκόρερ τον Λουκά Τσιάκαλο που είχε περάσει σαν αλλαγή στο ματς…

Α.Ε. Δρεπάνου: Κορτέσης, Βίσας, Καριώρης, Χάιδας, Αγγελόπουλος (72’ Κατσαμάνης), Τσοτσόλης, Καρέλας (84’ Αντωνέλος), Τσάκας (61’ Τσιάκαλος), Δημάκης, Καψάλης, Καττές (56’ Μονοκρούσος).
Άβυθος 2017: Παναγιωτόπουλος, Λελούδας, Ροδόπουλος, Μακρής, Κανάγιας, Χρυσανθόπουλος, Ευθυμίου (83’ Δ. Βαγενάς), Μπιρμπίλης, Μούτσα (89’ Χριστόπουλος), Καραΐνδρος, Λαμπίρης (71’ Ι. Παπαγεωργίου).