Β’ Κατηγορία: Άνω Καστρίτσι-Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας 1-1

0
352

Στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 9η αγωνιστικής, η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας με ψυχωμένη εμφάνιση έμεινε όρθια στο γήπεδο του Ρίου αφού απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από το Άνω Καστρίτσι κι έτσι η θέση τους έμεινε αναλλοίωτη στον βαθμολογικό πίνακα.
Οι γηπεδούχοι του Βασίλη Μπαλατή ξεκίνησαν τον αγώνα με τους καλύτερους οιωνούς, αφού μόλις στο 9’ πήραν κεφάλι στο σκορ με τον …συνήθη «ύποπτο» Μάριο Καμηνιώτη, που σκόραρε για 2ο διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε τα 13 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, όντας ο πρώτος σκόρερ του 2ου Ομίλου. Όμως αυτό το γρήγορο γκολ δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους, του Μίλτου Καρατζά, που σιγά – σιγά βρήκαν τα …πατήματά τους και μάλιστα στο 23’ είχαν δοκάρι με τον Παναγιώτη Ασημακόπουλο, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και παρά τον κόντρα αέρα έβαλαν την μπάλα κάτω, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν κάποιο γκολ και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, κάτι που τα κατάφεραν κάπως αργά, στο 85’ με τον Μικέλ Ντολάνι (2ο φετινό), αλλά παρόλα αυτά μέχρι το φινάλε είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 87’ με τον Κλάιντι Μπάσα και στο 90’ με τον Θωμά Παρτάλη να φθάσουν στην ολική ανατροπή.

Άνω Καστρίτσι: Τζικόπουλος, Πολυχρονόπουλος (63’ Φελέκης), Δουληγέρης, Ηρειώτης, Αρκατίνης, Μέρμελας, Κωστακόπουλος (80’ Κονταξής), Μπαλατής, Καμινιώτης, Μπαγιώργος (71’ Τσαγκρώνης), Μπούρδος (75’ Καρδάρας).
Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: Τσάκωνας, Μούκας, Ασημακόπουλος, Νγκέλα, Τριανταφύλλου (51’ Λαλιώτης), Γεωργακόπουλος, Παρτάλης, Ψυχογιάννης, Ντολάνι, Μπάσα, Τέρπος (63’ Διγγελόπουλος).