Την 6η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας πανηγύρισε η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας, η οποία εκτός έδρας επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της Αβύθου 2017, στο ντέρμπι της Δυτικής Αιγιάλειας για την 7η αγωνιστική του 2ου Ομίλου. Έτσι, το σύνολο του Μίλτου Καρατζά συνεχίζει στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα του Λεωνίδα Κατσαρέλια -που γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της- βρίσκεται στην 9η θέση.
Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν μέτριο, με λίγες καλές φάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία ανήκε στην γηπεδούχο Άβυθο, όταν στο 42’ σε σέντρα του Μούτσα από δεξιά ο Γκοτσόπουλος πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας Τσάκωνας απόκρουσε και στη συνέχεια ο Ευθυμίου σούταρε άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να πάρει την ουσία από τις φάσεις που δημιούργησε, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα δύο φορές. Στο 57’ σε φάουλ του Τριανταφύλλου από τα 35 μέτρα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια το σουτ του Μπάσα αποκρούστηκε σωτήρια σε κόρνερ από τον γκολκίπερ Παναγιωτόπουλο. Και την εξέλιξη της φάσης ο Στέφανος Τριανταφύλλου με απευθείας εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ (0-1) για την ομάδα του. Ένα γκολ που άλλαξε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 62’ ζευγάρωσαν τα τέρματά τους (0-2) με σουτ του κορυφαίου τους σκόρερ φέτος Κλάιντι Μπάσα, έπειτα από βαθιά μπαλιά του Γεωργακόπουλου. Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και λίγο έλειψε να δεχθούν και τρίτο τέρμα, όμως οι ατομικές ενέργειες του Παρτάλη στο 65’ και στο 90’ κατέληξαν άουτ.

Άβυθος 2017: Παναγιωτόπουλος, Χριστόπουλος (86’ Ι. Παπαγεωργίου), Λελούδας, Μακρής, Σταματόπουλος, Χρυσανθόπουλος, Ευθυμίου (90’ Ράμμος), Κανάγιας, Μούτσα, Γκοτσόπουλος, Καραΐνδρος.
Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: Τσάκωνας, Μούκας, Ντολάνι, Νγκελα, Τριανταφύλλου (89’ Φιλιππάτος), Γεωργακόπουλος, Ασημακόπουλος, Ψυχογιάννης, Μάλλιος (46’ Παρτάλης), Μπάσα (90’ Μιχαλόπουλος), Τέρπος (78’ Διγγελόπουλος).

Ρεπορτάζ: Θύμιος Τεμπέλης