Συνέχεια στο αήττητο σερί της (2 νίκες και 1 ισοπαλία) για τρίτη εβδομάδα έδωσε η Θύελλα Αιγίου, μετά τη σημερινή εντός έδρας επιτυχία της με σκορ 3-0 επί του Ηρακλή Πατρών. Έτσι, η ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου μετά το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» στο δημοτικό στάδιο Αιγίου όχι μόνο κατάφερε να κερδίσει μία θέση (8η, 10 βαθμοί) στον βαθμολογικό πίνακα, αλλά κράτησε χαμηλά (11η, 4 βαθμοί) και τον Πατρινό σύλλογο που παρέμεινε στην προτελευταία θέση.
Στο αγωνιστικό μέρος η Θύελλα Αιγίου ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κι αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα τέρματα, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ, πάντως, άνοιξε στο 31′ με τον Μάριο Μεμάγκα να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μετά από σέντρα του Αρβανίτη. Αξίζει να σημειώσουμε -επειδή έχουν γίνει αρκετά διαιτητικά ευτράπελα τελευταία- ότι στη συγκεκριμένη φάση ο διαιτητής κ. Χρονάς ορθώς δεν δέχθηκε την υπόδειξη οφσάιντ του πρώτου βοηθού του για ποδοσφαιριστή της Θύελλας, ο οποίος όμως δεν επηρέαζε την εξέλιξη της φάσης.
Στην επανάληψη, η ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου ευτύχησε σχετικά γρήγορα να «κλειδώσει» τους βαθμούς της νίκης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κώστα Αρβανίτη στο 54′, μετά από ανατροπή του Γκοτσόπουλου από τον Λιακόπουλο. Ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 83′ με κεφαλιά ο Νίκος Διαμαντόπουλος.

Θύελλα Αιγίου: Ασημακόπουλος, Ραμπούσγια, Ι. Παξιμάδης, Κόλα, Αθανασίου, Φιλιππάτος (78′ Μακρυγιαννάκης), Γκοτσόπουλος, Σωτηρόπουλος (56′ Τζιτζιφάκος), Λαμπίρης (55′ Διαμαντόπουλος), Αρβανίτης, Μητρόπουλος (65′ Μουρτίκας).
Ηρακλής Πατρών: Μυλωνόπουλος, Σουλιώτης (56′ Μπερτσουκλής), Μεμάγκα, Μαργαρώνης (82′ Μπόσκος), Λιακόπουλος (65′ Ανδρεόπουλος), Ζαρναβέλης (74′ Τασιόπουλος), Χριστόπουλος, Ζ. Νιάχος, Σοφούλης, Χ. Νιάχος, Μαντάς.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης