Β’ Κατηγορία: Φλόγα Ροδιάς-Απόλλων Εγλυκάδας 3-0

0
292

Το απόλυτο των νικών (3×3) στην έδρα της διατήρησε η Φλόγα Ροδιάς, η οποία επιβλήθηκε με 3-0 του Απόλλωνα Εγλυκάδας, «πιάνοντας» στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα τον Αχιλλέα Καμαρών (που ηττήθηκε στην Άβυθο).
Όλη η ουσία του παιχνιδιού ήταν στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου σημειώθηκαν και τα τρία τέρματα, καθώς στο πρώτο και οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και έκαναν αρκετά λάθη, έχοντας από μία αξιόλογη φάση. Πρώτα η Φλόγα στο 17’ όταν σε σουτ του Μητρόπουλου απόκρουσε με δεύτερη προσπάθεια ο Τσιλιγγάνος και έπειτα ο Απόλλωνας στο 29’ όταν σε σουτ του Μανιάτη έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γεωργίου.
Στην επανάληψη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι του Μιχάλη Τρίψα βελτίωσαν αισθητά την αγωνιστική του εικόνα, μετατρέποντας το ματς σε επιθετικό μονόλογο προσφέροντας γκολ και θέαμα. Στο 47’ και στο 50’ οι προσπάθειες των Μητρόπουλου και Κατσαούνη αντίστοιχα κατέληξαν λίγο άουτ, για να έρθει στο 56’ ο Κριστιάν Μεντζάι μ’ ένα όμορφο αριστερό σουτ -έπειτα από μπαλιά «αλφάδι» του Μητρόπουλου- να ανοίξει το σκορ (1-0). Στο 68’ ο Παναγιώτης Μητρόπουλος με πλασέ αξιοποίησε την ασίστ του Χριστόπουλου για το 2-0, ενώ στο 89’ ο Άκης Κατσαούνης με σουτ «έγραψε» το 3-0 σκοράροντας για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι. Σημειώνεται, ότι ενδιάμεσα, στο 76’, η ομάδα της Ροδιάς είχε και δοκάρι σε σουτ του Παναγιώτη Κουνάβη.

Φλόγα Ροδιάς: Γεωργίου, Χίλα, Ραμπαβίλας, Γιαννόπουλος, Σπανός, Χριστόπουλος, Μεντζάι (62’ λ.τ. Κουνάβης), Τσιάπι (71’ Λιακόπουλος), Κατσαούνης, Μπαντούνας (85’ Τσάμης), Μητρόπουλος.
Απόλλων Εγλυκάδας: Τσιλιγγάνος, Παντελής, Καραβότας, Δημητρακόπουλος, Μαγνησαλής, Μανιάτης, Σκουμής, Κ. Κερπινιώτης, Πύργας (59’ Γκούρλας), Αγγελούσης (83’ Α. Κερπινιώτης), Σκόνδρας (70’ Μουντζούρης).