Β’ Κατηγορία: Ολυμπιακός Πατρών-Αστέρας Τέμενης 4-2

0
152

Σ’ ένα ματς με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον -για την 5η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας- ο Αστέρας Τέμενης υπέστη βαριά ήττα με σκορ 4-2 από τον Ολυμπιακό Πατρών (φωτό) κι έτσι παρέμεινε στα άδυτα του βαθμολογικού πίνακα.
Οι γηπεδούχοι του Κώστα Καλπουζάνη είχαν ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο, χρονικό διάστημα στο οποίο μέσα σ’ ένα λεπτό, 9’ και 10’, πέτυχαν δύο τέρματα με τον Δημήτρη Καράμπελα, που έκανε «δώρο» στον εαυτό του για την ονομαστική του εορτή. Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι του Αντώνη Μπάλα μείωσαν (2-1) προς στιγμήν στο 18’ με τον Βασίλη Πολυχρονόπουλο όμως μέχρι εκεί, αφού η λήξη του ημιχρόνου τους βρήκε με άλλα δύο τέρματα (30’ Γεράσιμος Δημόπουλος και 34’ Χρήστος Νταφογιάννης) παθητικό.
Στο 72’ ο Κώστας Δαλιάνης με το πρώτο φετινό του γκολ απλά διαμόρφωσε το τελικό 4-2, με την ομάδα του να είναι ένα …πελώριο μηδενικό κυρίως εκτός έδρας (0/3), ενώ από σήμερα έχει πλέον την πιο ευάλωτη άμυνα στον όμιλό της με παθητικό 15 τερμάτων (3 μ.ο. ανά αγώνα). Είναι δε χαρακτηριστικό ότι η Πατρινή ομάδα στις 4 πρώτες αγωνιστικές είχε επιτύχει όλα κι όλα μόλις 2 τέρματα και σήμερα πέτυχε 4 μαζεμένα…

Ολυμπιακός Πατρών: Παναγής, Ν. Δημόπουλος, Βγενόπουλος, Σταθόπουλος, Χαρίτος, Νταφογιάννης (75’ Δ. Σωτηρόπουλος), Δ. Ξενάκης, Αποστολόπουλος, Β. Καράμπελας, Δ. Καράμπελας (27’ λ.τ. Γ. Σωτηρόπουλος), Γερ. Δημόπουλος.
Αστέρας Τέμενης: Ασπρούκος, Γ. Χριστοδουλόπουλος, Θεοδωρόπουλος (61’ Μαρινάκης), Κόρακας, Αν. Αγγελόπουλος, Δορλής, Ρότσκας, Πολυχρονόπουλος (67’ Ιβάνοφ), Χρ. Χριστοδουλόπουλος, Μιχαλόπουλος (90’ Μητρόπουλος), Δαλιάνης.