Β’ Κατηγορία: Αχιλλέας Καμαρών-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 4-1

0
170

Το δύο στα δύο για το πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας έκανε ο Αχιλλέας Καμαρών -και μάλιστα με νέα …τεσσάρα- κερδίζοντας στο γήπεδό του με 4-1 τον Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας. Η ομάδα του Σάκη Μπαβιόλη μπορεί να μην εντυπωσίασε με τη σημερινή της εμφάνιση, ήταν καλύτερη όμως στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και αποδείχθηκε ουσιαστική παίρνοντας δίκαια και καθαρά τη νίκη.
Στο πρώτο ημίχρονο το γρήγορο γκολ του Αχιλλέα Καμαρών άλλαξε τις ισορροπίες αλλά και την ψυχολογία, με τη συνέχεια να είναι ενδεικτική. Συγκεκριμένα στο 6’, σε μία ανύποπτη φάση από αριστερά, σε γέμισμα του Στάθη Ιατρόπουλου η μπάλα «έσκασε» στο έδαφος και πέρασε πάνω από τον τερματοφύλακα Ψαριάδη -που έκανε κακή εκτίμηση- για να καταλήξει έτσι στα δίχτυα. Από εκεί και μετά οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους, όμως απώλεσαν τρεις κλασικές ευκαιρίες. Στο 18’ σε κάθετη πάσα του Μπαμπίλη ο Μαρής νικήθηκε εντυπωσιακά από τον Ψαριάδη και ακολούθως από το οριζόντιο δοκάρι, στο 30’ σε σέντρα του Μαρή η κεφαλιά του Μπαζού κατέληξε λίγο άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε στο 45’ και το πλασέ του Μπουλούμπαση σε τετ α τετ.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσαν για την ισοφάριση, την οποία πέτυχαν τελικά στο 57’ με πλασέ του Κώστα Κωστόπουλου που πήρε το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Μακρή στο σουτ του Ε. Χότζα. Η χαρά του Π.Α.Ο.Κ. όμως διήρκησε μόνο δύο λεπτά, καθώς στο 59’ ο Χάρης Μαρής με πλασέ «έγραψε» το 2-1 αξιοποιώντας την ασίστ του Μπαμπίλη. Η άμεση αντίδραση του Αχιλλέα αποδείχθηκε «καταδικαστική» για τους Πατρινούς, οι οποίοι στη συνέχεια όχι μόνο δεν απείλησαν αλλά δέχθηκαν και δύο ακόμη τέρματα. «Δράστης» για να διαμορφωθεί το τελικό 4-1 ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων Άγγελος Μπαμπίλης, ο οποίος με ιδανικά τελειώματα σκόραρε στο 64’ (έπειτα από γέμισμα του Ντακούλια) και στο 86’ (έπειτα από συνεργασία των Μαρή και Καραμπούλα).

Αχιλλέας Καμαρών: Μακρής, Μάνε, Χριστόπουλος (85′ Παπασπυρόπουλος), Ντακούλιας, Μπαρμπούνης, Μπουλούμπασης, Νανάκος (58′ Καραμπούλας), Ιατρόπουλος, Μπαζός (77′ Κοντογιάννης), Μπαμπίλης, Μαρής.
Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας: Ψαριάδης, Τσίρος, Δ. Σγούρας, Κ. Ασημακόπουλος, Κωστόπουλος, Αθανασίου, Χαντάι, Ν. Ασημακόπουλος, Ε. Χότζα, Κατσαντώνης (28′ Αγγελόπουλος / 75′ Κανελλακόπουλος), Α. Χότζα.