Β’ Κατηγορία: Αστέρας Τέμενης-Αναγέννηση Ψαθοπύργου 1-2

0
174

Την δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια στον φετινό 2ο όμιλο της Β’ Κατηγορίας γνώρισε ο Αστέρας Τέμενης, που πάλεψε στο γήπεδό του για ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Αναγέννηση Ψαθοπύργου αλλά τελικώς υπέκυψε στην αγωνιστική ανωτερότητα της ομάδας του Βασίλη Φίλιππα.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και στην πρώτη τους φάση, μόλις στο 7’, άνοιξαν το σκορ με ωραίο σουτ στη κίνηση του Νίκου Παλούκη από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Αθανασόπουλου από αριστερά. Η χαρά του γκολ όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 12’ ο Κωνσταντίνος Μιχαλόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ (φωτό) από τα 40 μ. έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας φέρνοντας το ματς στα ίσα. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ουσιαστικά και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη της αναμέτρησης, ο Αστέρας Τέμενης είχε τρεις καλές στιγμές να σκοράρει, χωρίς όμως επιτυχία. Στο 49’ σε σέντρα – σουτ του Παπαδιονυσίου από αριστερά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, στο 72’ σε πλασέ του Χρ. Χριστοδουλόπουλου έσωσε ο Μπουρνάκας πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας και στο 90’ το σουτ του Μαρινάκη από πλεονεκτική θέση πέρασε ψηλά άουτ.
Αντίθετα, η Αναγέννηση Ψαθοπύργου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με καλή κυκλοφορία της μπάλας και εν τέλει έφθασε στη νίκη, χάρη στο τέρμα του Νίκου Διαμαντόπουλου στο 61’ έπειτα από μπαλιά του Παρίση. Βέβαια δημιούργησε και ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της, όμως τα σουτ των Παλούκη (63’), Διαμαντόπουλου (73’ και 77’) και Γκάνια (84’) κατέληξαν άουτ…

Αστέρας Τέμενης: Σταμόπουλος, Γ. Χριστοδουλόπουλος, Ρότσκας, Θεοδωρόπουλος, Κόρακας, Παπαδιονυσίου, Α. Αγγελόπουλος (80’ Καβαδάς), Χρ. Χριστοδουλόπουλος, Δαλιάνης, Μιχαλόπουλος (72’ Μαρινάκης), Ι. Αγγελόπουλος.
Αναγέννηση Ψαθοπύργου: Τσάκας, Πιχλίνσκι (55’ Μπουρνάκας), Αθανασόπουλος (74’ Σταυρόπουλος / 88’ λ.τ. Πελεκάνος), Νταλαμάρας, Στούπας, Αγγελής, Γκάνιας, Παρίσης, Μεσσήνης (82’ Μπαλής), Παλούκης, Διαμαντόπουλος.