Οι προβλέψεις που ήθελαν τον Παναιγιάλειο να έχει ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Δαβουρλή ’92 επαληθεύτηκαν, με την Αιγιώτικη ομάδα να διατηρεί το απόλυτο (5×5) και να επικρατεί με το ευρύ σκορ 4-0. Έτσι, το συγκρότημα των Σπυρόπουλου-Λελούδα παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, δικαιολογώντας απόλυτα τον τίτλο του απόλυτου φαβορί που του έχει αποδοθεί για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας.
Βέβαια για να φτάσουν σε μία ακόμη επιτυχία, οι «μελανόλευκοι» …σπατάλησαν σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο μέχρι να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα στο πρώτο 40λεπτο, κυρίως λόγω κακών τελικών επιλογών της Αιγιώτικης ομάδας, οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να κρατήσουν -με διπλή ζώνη άμυνας- μακριά από την περιοχή τους κάθε επιθετική απόπειρα των «μελανόλευκων» και να διατηρούν το μηδέν στην εστία τους. Όμως κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο μόνιμος εκτελεστής του Παναιγιάλειου, Βαγγέλης Γκάτσης, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά. Στο 41′ έπειτα από κόρνερ του Βασίλης Χριστόπουλου και στο 42′ μετά από σέντρα του Βασίλη Μπούνα.
Και στην επανάληψη ο Βαγγέλης Γκάτσης δήλωσε «παρών» πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα στο 52′, για ένα εύκολο χατ-τρικ, ενώ στο 82′ είχε και δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε.
Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 72′ με κοντινό πλασέ ο Βασίλης Μπούνας, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ο Δαβουρλής ’92 αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποχώρησης του τραυματία Μπούρσαλη (85′) κι έχοντας ήδη ολοκληρώσει τις τέσσερις αλλαγές του…

Παναιγιάλειος: Αθανασόπουλος, Βλάχος, Οικονόμου (76′ Σταθακόπουλος), Σπανογιάννης, Παπαδόπουλος, Μπακατσέλος (61′ Καφεντζής), Μπούνας, Κουραχάνης, Σκούτας (72′ Μπελεζάκης), Γκάτσης, Χριστόπουλος (67′ Μπίτρας).
Δαβουρλής ’92: Κοκοτσής, Τελέγκος (72′ Κουμπουρλής), Ανδρεοσόπουλος, Μανούσος, Σ. Πρέμτος, Βετούλας, Λαζαρίδης (65′ Ζαφειράκης), Στάμος, Αντύπας, Καραμπούλας (61′ Ι. Βάρδας), Μακρής (55′ Μπούρσαλης).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης