Στην πιο μεστή τους φετινή παρουσία η Α.Ε. Καλαβρύτων ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το εκτός έδρας εμπόδιο της Α.Π.Ο. Αρόης με σκορ 4-1, κάνοντας έτσι «σεφτέ» στις νίκες και παίρνοντας παράλληλα μεγάλη βαθμολογική ανάσα.
Στο γήπεδο του Πετρωτού, οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Παπαχριστόπουλου και του Κωστή Βλάχου έβαλαν τα σωστά θεμέλια από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, χρονικό διάστημα στο οποίο πέτυχαν τρία τέρματα. Συγκεκριμένα, στο 2’ με τον Μιχάλη Γιαννόπουλο (2ο φετινό), στο 8’ με τον Κώστα Ασπρούκο (1ο φετινό) και στο 44’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Τάσου Βρεττού (1ο φετινό).
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, του Γιάννη Λεγάτου, μείωσαν στο 60’ με τον Αντώνη Χαρικιόπουλο (1ο φετινό γκολ) σε 1-3 αλλά μέχρι εκεί, αφού λίγο πριν το φινάλε, στο 91’ ο Σταύρος Τσαβαλάς (2ο φετινό γκολ) έβαλε το …«κερασάκι στην τούρτα» με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, σε ανατροπή του Άγγελου Αντύπα.
Τέλος, σημειώνεται ότι οι Καλαβρυτινοί είχαν και δύο δοκάρια στο ματς, στο 62’ με τον Σταύρο Τσαβαλά και στο 81’ με τον Κώστα Καραχάλιο.

Α.Π.Ο. Αρόη: Μποσγανάς, Χαρικιόπουλος, Πρίντεζης, Καραβάτσος (12’ λ.τ. Φελέκης), Γκέκα (89’ Κοντός), Βερβέρογλου, Ζαφειρίου, Τσίνας (60’ Σπηλιωτόπουλος), Φέλερης (90’ Τσώκος), Δημητρέλης, Καμπέρης.
Α.Ε. Καλαβρύτων: Λέσης, Βρεττός, Σκιαδάς, Καραχάλιος, Παπαγεωργίου, Δημητρόπουλος, Ασπρούκος (67’ Τζιαντομένικο), Στ. Τσαβαλάς, Γιαννόπουλος (89’ Αντύπας), Δημ. Καλαμαράς (46’ Κοσκινάς), Ανδρεόπουλος (60’ Γκλαβάς).