Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι -το οποίο αδικείται από το «φτωχό» τελικό σκορ- με καλό ρυθμό και 23 τελικές φάσεις (!), η Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας ήταν αυτή που πανηγύρισε το «τρίποντο» της νίκης επικρατώντας με 1-0 της Α.Ε. Καλαβρύτων, στο τοπικό ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Α’ Κατηγορίας.
Και οι δύο ομάδες έδειξαν ξεκάθαρα την πρόθεσή τους να κυνηγήσουν τη νίκη και είχαν ουσιαστικά από ένα καλό ημίχρονο, οι γηπεδούχοι το πρώτο και οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο. Οι ευκαιρίες πολλές, ωστόσο το μοναδικό τέρμα που έμελλε να κρίνει τη νικήτρια ομάδα ήρθε στο 75’ με αμφισβητούμενο πέναλτι, σε μία ανύποπτη φάση όπου ο διαιτητής κ. Φωκάς την πήρε πάνω του και υπέδειξε -με μικρή καθυστέρηση- την άσπρη βούλα, έπειτα από μαρκάρισμα του Παπαγεωργίου πάνω στον Καλέλη. Ο Νίκος Ιωάννου εκτέλεσε σωστά και ψύχραιμα την εσχάτη των ποινών και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.
Στο πρώτο μέρος η Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας ήταν πιο κινητική και είχες τέσσερις καλές ευκαιρίες να σκοράρει. Στο 17’ με τον Κλουκίνα, στο 26’ με τον Παναγόπουλο, στο 36’ με τον Μούτσα και στο 39’ με τον Καύγα, όλες να καταλήγουν λίγο άουτ. Από την άλλη, οι Καλαβρυτινοί είχαν ένα καλό δεκάλεπτο διάστημα όπου προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση, χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα όμως, καθώς στο 27’ το σουτ του Καλαμαρά πέρασε άουτ και στο 34’ το σουτ του Ασπρούκου έδιωξε σε κόρνερ ο Λεπενιώτης.
Στην επανάληψη της αναμέτρησης, το σκηνικό άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις φάσεις, με κύριους εκφραστές τους Ασπρούκο (49’, 64’) και Καλαμαρά (55’, 57’) που απείλησαν σε τέσσερις κλασικές περιπτώσεις για την ισοφάριση. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού όμως, στο 70’ οι γηπεδούχοι είχαν  δοκάρι (οριζόντιο) σε σουτ του Σακελλαρόπουλου και στο 75’ έφθασαν στην επίτευξη του τέρματος με το πέναλτι του Ιωάννου. Και παρά την …ψυχρολουσία του γκολ, το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε πάλι στους Καλαβρυτινούς που είχαν διαδοχικές ευκαιρίες με τον Ασπρούκο (80’, 84’) να μην μπορεί να νικήσει τον γκολκίπερ Λεπενιώτη και τους Γκλαβά (85’) και Στ. Τσαβαλά (90’) να σουτάρουν από πλεονεκτική θέση άουτ…
Σημειώνεται, ότι μετά τη λήξη του παιχνιδιού οι άνθρωποι των Καλαβρύτων εξέφρασαν τα παράπονά τους για τη διαιτησία του κ. Χρονά, αλλά και για τη γενική συμπεριφορά του.

Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας: Λεπενιώτης, Λέσι (30’ λ.τ. Παππάς), Παναγόπουλος, Τσούρας, Ιωάννου, Μαυρομμάτης (65’ Πρέζας), Καυγάς, Εξαρχος, Κλουκίνας (51’ Καλέλης), Σακελλαρόπουλος (86’ Κυρίκος), Μούτσα.
Α.Ε. Καλαβρύτων: Παπαδημητρόπουλος, Βρεττός, Σκιαδάς, Καραχάλιος, Παπαδόπουλος (79’ Γκλαβάς), Παπαγεωργίου, Στ. Τσαβαλάς, Δημητρόπουλος, Γιαννόπουλος (65’ Τζιαντομένικο), Καλαμαράς (73’ Ανδρεόπουλος), Ασπρούκος.