Αξιοποιώντας αυτή τη φορά την έδρα της, η Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας επικράτησε με σκορ 3-1 του Α.Π.Ο. Αρόη και πρόσθεσε τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό …σακούλι του 2ου Ομίλου της Α’ Κατηγορίας. Η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας έφθασε στο πρώτο της φετινό «τρίποντο», αφού πάτησε …γκάζι για τα καλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού, χρονικό διάστημα στο οποίο φάνηκε ότι η πλάστιγγα έγειρε σαφώς προς την μεριά της.
Το «συγκρότημα» του Χρήστου Γκρέκα αν και προηγήθηκε στο 43’ με μακρινό σουτ του Νίκου  Παναγόπουλου (πρώτο φετινό), η ψυχρολουσία ήρθε ακριβώς στο 45’ από το τέρμα του Αμαρίλντο Γκέκα (πρώτο φετινό στη σεζόν για τους φιλοξενούμενους), για να πάνε έτσι οι δύο ομάδες ισόπαλες (1-1) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος. Αρχικά, στο 80’ ο Νίκος Ιωάννου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (σε ανατροπή του Γιάννη Παράνομου) έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την Ένωση, ενώ στο 90’ ο Λουκάς Σακελλαρόπουλος, που είχε μάλιστα περάσει σαν αλλαγή στο ματς, «έγραψε» τον νικηφόρο επίλογο…

Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας: Λεπενιώτης, Λέσι (58′ Παππάς), Παναγόπουλος Τσούρας, Ιωάννου, Μαυρομμάτης (49′ Καλλέλης), Έξαρχος, Καυγάς (83′ Πρέζας), Παράνομος, Κλουκίνας (62′ Σακελλαρόπουλος), Μούτσα.
Α.Π.Ο. Αρόη: Μποσγανάς, Χαρικιόπουλος, Πρίντεζης, Καραβάτσος, Γκέκα, Βερβέρογλου, Ζαφειρίου (83′ Κόντος), Τσίνας (58′ Ποδαράς), Φέλερης, Δημητρέλης, Καμπέρης (67′ Μοναστήρας).